banner198

Çankırı'nın eniştesi de istifa etti!

İçişleri Eski Bakanı AK Parti Ordu Milletvekili İdris Naim Şahin partisinden istifa etti.

Çankırı'nın eniştesi de istifa etti!
banner145
Bugün Ankara kulisleri oldukça hareketli bir gün geçiriyor. İsimleri yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla anılan 3 bakan art arda istifa etti. Son olarak Çankırı'nın eniştesi olarak kabul edilen İdris Naim Şahin Ak Parti'den istifa etti.

İdris Naim Şahin, bu yıl Ocak ayındaki revizyonda İçişleri Bakanlığı görevinden alınmıştı. Şahin, görevini Muammer Güler'e devrettiği törende, görevini istemeden bıraktığını ima ederek, "İnşallah benim gibi 18 ay 20 günde değil de gönlünüzün arzu ettiği zamanda ayrılırsınız. Bunu gönülden temenni ediyorum. Fakat ayrılırken alın aklığı başdikliği vicdan huzuru içinde ayrılmanızı temenni ediyorum. Benim bugün alnım ak başım dik vicdanımda huzurlu" demişti.

Muammer Güler'in bugün istifasının ardından Şahin'in bu sözleri yeniden gündeme gelmişti. Şahin'in bugün akşam saatlerinde istifa dilekçesini Ak Parti Genel Merkezi'ne gönderdiği öğrenildi.

Başbakan Erdoğan’ın İHL’den beri arkadaşı olan İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin, AKP’den istifa etti. Partinin kurucusu olan Şahin, 2 sayfalık istifa dilekçesinde çok ağır eleştirilerde bulundu. AKP Genel Merkezi’ne dün öğle saatlerinde istifa dilekçesini gönderen Şahin, son operasyonları ve çözüm sürecini eleştirdi.

İşte o zehir zemberek mektup:

ÜLKE BÜTÜNLÜĞÜ TEHLİKEDE

“Kurucuları arasında yer aldığım partimiz güzel ülkemizde pek çok değişim ve dönüşüme imza atmış. Çok önemli kalkınma hamlelerini gerçekleştirmiştir. Bu başarı hikayelerinin bir yerinde olmaktan, yakınmadan hep yakın olmaya ve yük almaya özen göstermiş olmaktan dolayı sevinç ve gurur duymaktayım.Ne var ki son dönemde artan bir şekilde ülke ve millet varlığı ve çıkarları ile uyuşmayan; milli değer, anlayış ve duyarlıklarla örtüşmeyen; ulusal bütünlüğü güçlendirici olmayan söylem, politika ve uygulamalara tanık olunmaktadır.

ORTAK AKIL YOK, OLİGARŞİK KADRO

Yerel ve genel politikaların oluşumunda ve uygulanmasında “Ortak Akıl” ve toplumun samimi istem ve beklentilerini dikkate almak yerine özel akıllı kişiler ve/veya sorgulanabilir anketlere itibar eden bir yönetim tarzının benimsendiği görülmektedir. Hükümet etmede, niyetlerinden emin olunmayan bürokratik ve politik dar bir oligarşik kadronun tavsiye, yönlendirme ve etkinliğinin tercih edildiği anlaşılmaktadır.

ÇÖZÜM DEĞİL ÇÖZÜLME

Bölücü terör örgütünün unsurlarıyla yürütülen ancak milli vicdan ve haysiyeti inciten ve mevzu hukuku zorlayan sürecin çözüm özelliği – belki istenmeden- çözülme hayalcilerine fırsat ve olanak sağlar duruma evrilmiştir. Hükümet etme kuşkusuz milleti ve devleti en iyi şekilde yönetmedir. Devlet kurumlar, kurallar ve ilkeler bütünüdür ve bunlarla değer ve güç taşır.

EMNİYETE HAKSIZLIK EDİYORSUNUZ

Ülkemizin bekası ve milletimizin huzuru için bir dönem birlikte ve başarılı görevler yaptığımız güvenlik (emniyet) teşkilatımızın fedakar ve vefalı personeline yönelik son günlerdeki uygulamalar ile bağımsız yargı ve tarafsız mensupları hakkındaki düzenleme ve değerlendirmeler; akıl, hukuk ve adalet anlayışı ile izah olunamamaktadır.

BELKİ TEKRAR BULUŞURUZ

Tüm bu politika ve uygulamalar – ne yazık ki- toplumda hasmane ve ayrıştırıcı duyguları beslemekte, güven azalmasına neden olmakta, bazı gözlerde yaşa ve gönüllerde kırgınlığa dönüşmektedir. Her şeye rağmen, aziz milletimizin ve devletimizin büyüklüğüne ve geleceğine yürekten inanıyorum. Kuruluşunda kolay ve sevinçle bir kararla üye olduğum partimden, zor ve üzüntü veren bir kararla istifa ediyorum. Kaderde yeniden birlikte çalışma imkanının olabilirliği arzusu ile helallik diliyor, yüce Allah (c.c) ın yardımcımız olması duasıyla partime saadetler ve başarılar diliyorum. Bilgilerinize saygıyla arz ederim


GÖZLER O'NU ARAMIŞTI

Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde partisinin belediye başkan adaylarını açıklamıştı. Ordu adayının tanıtıldığı toplantıda ise bir detay dikkat çekmişti. Erdoğan'ın adayı açıklamasının ardından söz konusu şehrin il başkanı ile milletvekilleri sahneye davet edildi. Sıra Ordu'ya geldiğinde Ordu milletvekilleri sahneye çıktı. Ancakr, bir ismin olmadığı görüldü. O isim ise daha önce yapılan kabine revizyonunda görevden alınan Eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'di.

İDRİS NAİM ŞAHİN'İN SON UMUDUYDU

Şahin'in, görevden alma konusunda Başbakan Erdoğan'a kırgın olduğu söyleniyordu. Şahin'in Ordu için Belediye Başkanlığını istediği, yapılan araştırmaların da onu desteklediği biliniyordu.

ŞAHİN, GAFLARIN BAKANIYDI

İdris Naim Şahin, görevde kaldığı süre içinde yaptığı açıklamalar ve gaflarla sık sık gündem oldu. Şahin, iki yıl önce Ankara'da gerçekleştirilen terör saldırısında hayatını kaybedenlerden kameralar önünde 'adet' diye bahsedip tepki çekmişti.

Samsun'da jandarmanın terörist sanıp ateş açtığı iki kardeşten birinin ölmesi üzerine aileye taziye ziyaretine giden Şahin, 'Aksilik bu ya öbürü de ölebilirdi' ifadesini kullanmış ve sosyal medyanın diline düşmüştü.

Şahin yine kendisine mikrofon uzatılan bir anda, 'Her an Kuzey Irak'a kara harekatı yapabiliriz' diyerek gündemi hareketlendirmiş, ancak bu açıklaması Başbakan Erdoğan tarafından yalanlanmıştı.

Gafların bakanı, bir TEDAŞ işçisinin ölümü nedeniyle inceleme yapmak için gittiği Erzurum'da kendisine, 'Sizi gördüğüme çok sevindim Bakanım' diyen yaşlı bir amcaya, önce 'Takla at' sonra da 'Oyna' talimatı vermiş, yine tartışmaların odağına oturmuştu.

Ard arda gelen gaflardan rahatsızlık duyan Ak Parti çevreleri ise Başbakan Erdoğan'a, 'İdris Naim Şahin'i dizginleyin' mesajı iletmişti.

İDRİS NAİM ŞAHİN KİMDİR?

İdris Naim Şahin, 1 Haziran 1956'da Ordu Ünye'de doğdu. Babasının adı Dursun, annesinin adı Huriye'dir.
Mülki İdare Amiri; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını TODAİE'de Kamu Yönetimi alanında tamamladı.
 
Araklı, Türkeli, Ermenek, Devrekâni, Eleşkirt, Cizre ve Elmalı İlçelerinde Kaymakamlık yaptı. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişi ve Mülkiye Başmüfettişi oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığına atandı. Belediye'nin personel, hukuk, teftiş, kültür, sağlık, itfaiye, güvenlik, kontrol ve idari birimlerinin yönetiminde bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı, Adapazarı Büyükşehir Belediyesi Genel Koordinatörlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu. Çeşitli dernek ve vakıflarda üyelik ve yöneticilik görevi üstlendi. AK PARTİ'nin kurucuları arasında yer aldı.
 
22 ve 23. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. 61. Hükümet'te İçişleri Bakanı olarak görev aldı.
 
İngilizce ve Arapça bilen Şahin, evli ve 6 çocuk babasıdır.
Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2014, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER