Zeki Ömer Defne, bu değil!

 Milli Eğitim Bakanlığı bağlantılı sitedeki yanlış

Zeki Ömer Defne 1903 yılında Çankırı merkezde dünyaya geldiİlköğrenimini Çankırı Ertuğrul Mektebinde tamamladı. Defne, Rüştiyeden sonra Çankırı İdadisini birincilikle bitirdi. Darulmuallim’den de birincilikle mezun olan Defne,Çankırı Korgun Karyesi İptidai muallimi olarak  ilk memuriyetine1922 yılında başladı.1924 yılında kendisi gibi öğretmen olan Zehra hanımla evlendi.

şardan bitirme sınavları yoluyla lise öğretmenliğine geçerek; Kastamonu Lisesi'nde Türkçe ve edebiyatöğretmenliği ve yöneticilik yaptı. İstanbul'da KabataşLisesi'nde de çalıştı. 1939 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü tamamladıktan sonra sırasıyla Galatasaray Lisesi'nde, Alman Lisesi'nde, Şişli Terakki Lisesi'nde ve Harp Akademisi'nde edebiyat öğretmeni olarak görev yaptı.1969’da Galatasaray Lisesindeki görevinden emekli oldu.

İlk şiiri 1923'de Çankırı Halk Yolu dergisinde yayınlandı. Halk Edebiyatı geleneklerine bağlı ve hece ölçüsündeçağdaş şiirler yazdı. 1940dan başlayarak Çınaraltı, Sanat ve Edebiyat, Hareket, Ün, Şadırvan, Edebiyat Dünyası, Varlık dergilerinde şiirleri yayınladı.

Şiirlerinin ana teması Anadolu idi. Yurt güzellemeleriyle tanındı. Yazdığı yurt güzellemeleri şiirlerinde memleketi Çankırı, Erzurum, Eğin, Ilgaz, Isparta, Bursa, İstanbul, Konya illerini çeşitli özellikleriyle tanıttı.

Zeki Ömer Defne, Aralık 1992'de vefat etti.

...

“Gün gelip vakt erende,

Kuş uçup ses kesilende

Bir Zeki Ömer vardı nerde?

Diyenlere selam olsun.”

Diyordu şair 

Zeki Ömer, Hakkın rahmetine kavuşalı 20 yıl oldu.

Bizden de ona selam olsun, mekanı Cennet olsun.

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce 100 Türk Edebiyatçısıadıyla yayınlanan resmi internet sitesinde

(http://yuzturkedebiyatcisi.meb.gov.tr/) 

yer alan isimlerden biri de, Çankırılı şairimiz rahmetli Zeki Ömer Defne.

Türk Edebiyatında isim yapan ve bugün hiç biri hayatta olmayan şahsiyetlerin tanıtıldığı site de, Zeki Ömer Defnenin hayatı ve şiirleri müzik eşliğinde radyo diliyle anlatılıyor.

Buraya kadar tamam ancak Bakanlık adına Genel Müdürlük resmi internet sitesi hazırlayan bir ekibin Zeki Ömer Defne yerine “kel alaka” bir fotoğraf koymasına çok şaşırdım.

İlgililerin Defne’nin emekli olduğu Galatasaray Lisesinden fotoğrafını istemek bile akıllarına gelmemiş demek ki

Arşivimdeki Zeki Ömer Defne fotoğrafını sayfada paylaşıyorum, bu sayfayı ilgili Genel Müdürlüğe göndererek düzeltilmesini isteyeceğim, umarım sayfadaki yanlış fotoğrafı doğrusuyla değiştirirler.

 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmetali KIRIŞ
Ahmetali KIRIŞ - 7 yıl Önce

Yazılarınızı okuyor ve çok begeniyoruz, bu degerli hemşehrilerimize sahip çıkmanız ayrıca bizlere onur vede gurur vermekte, bizlerin üzerine ne düşerse yanınızda oldugumuzu bilmenizi isteriz.. Saygılarımızla.

selim nezir
selim nezir - 7 yıl Önce

Hadi kişisel sitelerde oluyor böyle kopyalama yanlışları fakat resmi tabanlı sitede olmamalı.Burdan anlaşılan hazırlayan kişiler gereken dikkati göstermemiş.Kelime hatası kabul edilirde resmin hatalı olması tamamen özensizlikten.