banner136

Korgun'da cenazede dağıtılan yemeğe Müftü'den tepki!

13 Nisan 2017 Perşembe 16:13

Mezarlıkta yemek ikramına müftüden sert ayar geldi. Pideler dağıtılmadan geri götürüldü.

Korgun'da cenazede dağıtılan yemeğe Müftü'den tepki!
banner145
Son yıllarda Müslümanların cenaze teşyi ve taziye törenlerini adeta bir virüs gibi sararak cenaze sahiplerinin cenazeye katılanlara yemek ikramında bulunması moda haline geldi.  İslam geleneğinde yeri olmayan bu hurafeye sonunda bir din adamından tarihi çıkış geldi.


Korgun'da 12 Nisan 2017 Çarşamba günü kanser hastalığı nedeni ile vefat eden 3 çocuk annesi 63 yaşındaki Z.K. ikindi namazı sonrasında Korgun'da toprağa verildi. Merhume K.'nın  toprağa verilmesi sırasında duaya geçmeden önce bir konuşma yapan Korgun Müftüsü Eyüp Aydın, kasalarla pidelerinin geldiğini görünce, İslam da yeri olmayan bu hurafeye adete ateş püskürdü. Aydın, cenaze sahibinin yemek verme gibi bir yükümlülüğünün olmadığını,  mezarlıkta yemek yada pide verilmesinin mekruh olduğunu vurguladı. Cemaate cenaze evine yemek götürmeleri tavsiyesinde bulunan Aydın, kendisinin de bugüne kadar bu yemekleri yemediğini söyledi.

 

Müftü Aydın'ın uyarısı sonrasında cenaze teşyine katılanlara ikram edilmek üzere mezarlığa getirilen  pideler dağıtılmadan geri götürüldü.

 

- Fakir ne yapsın?-

Ayrıca cenaze definlerinde yemek ikramının olmazsa olmaza dönüşmesi ve küçük Anadolu şehirlerinde ayıp karşılanır hale gelmesi toplumda sosyal bir yaranın açılmasına da yol açıyor. Fakir bir aileden çıkan cenaze sonrasında mezarda yemek ikramını şartmış gibi gören ve ikramda bulunamayan aileler, bunun ezikliğini yaşayarak bir kez daha yaralanıyor, acılarının üzerine bir acı daha ekleniyor. Daha fazla rencide olmuş oluyorlar.


Bu konuda Din İşleri Yüksek Kurulu'nun kararı şu şekilde: Hz. Peygamber, ölünün kendi ailesinin yemek hazırlayıp gelenlere ikram etmesini hoş karşılamamıştır. Ölen kişinin mirasçıları fakir iseler veya aralarında buluğ çağına erişmemiş çocuk var ise, geriye bıraktığı maldan yemek yapılarak cenazeye gelenlere verilmesi helal değildir. Buna karşılık Peygamberimiz, komşu ve akrabalarının ölü sahiplerine yemek getirmelerini tavsiye etmiştir (İbn Mace, Cenaiz, 59). denilmekte.

 

-Yemeğe değil, duaya ihtiyacımız var -

Öte yandan yarın kendi cenazeleri için de hem duâ edecek dil ve gönül lâzım, hem teşyi edecek el lâzım. Hem kendilerine de sevap lâzım. Dolayısıyla hiç kimse cenazeyi teşyi veya taziye için cenaze sahibini yemek yapmakla yükümlü kılamaz. Eğer çok aç ise, kendisi her halde yiyecek bir şeyler bulmalıdır. Bunun için zaten üzgün bulunan cenaze sahibini ilâveten üzmesine gerek yoktur.


Cenaze sahibi eğer ölenin hayrı için yemek hazırlayıp yedirmeyi düşünmüşse, şunu unutmasın ki, bid’atle sevap kazanılmaz. Ölen namına hayır yapmak istiyorsa, bu güzeldir. Ama etrafta hayır yapacak, yedirecek veya giydirecek öyle fakir vardır ki, belki onlar bu kalabalıkta verilen yemekten bile istifade edemiyorlardır! Dolayısıyla ölen kişi namına bir hayır yapılacaksa, definden sonra gerçek bir fukara bulunur ve sadaka verilir. Veya bir hayır ve hizmet kurumuna ölen kişi namına tasadduk yapılır.


Netice olarak teşyi ve taziye esnasında sünnet olan, cenaze sahiplerini yemek külfetine sokmak değil, bilâkis cenaze sahipleri için yemek hazırlayıp getirmektir.


Çankırı Postası

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 76

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Omer Korkmaz 7 ay önce yorumlandı

Eyüp Aydın Hocam Sizi Il Müftüsü olarak görürüz InsAllah Slm.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Koprulu 12 ay önce yorumlandı

Cenaze yikaninca neden para alıyorsunuz hocalar

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Koprulu 12 ay önce yorumlandı

Sayın hocam cenazeyi yikayinca neden para alıyorsunuz

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Eyüp 12 ay önce yorumlandı

Diyanetin bu konuda açıklama ve çağrısı var zaten şu muftuluk bu muftuluk demeye gerek yok .. Ayrıca calgiciya deste deste para dağıtmayı düğün de şeref sayanlar hocaya verilen 20 30 lirayı dile doluyor Bu milleti hacı hocayla uğraşmayı ogrettiler istedikleride oldu helal olsun

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Süleyman Öztük 12 ay önce yorumlandı

Arkadaşlar gelen misafire komşuarın nenaze evine getirdiği yemek komşular tarından ikram edilir .müftümüzün dediği gibi mezarlıkta ikram edilmez

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Harun koçkara 12 ay önce yorumlandı

Elhamdülillah biz 5 imam karaman sudurağı Kasabasında 1 yıldır cenaze evinden yek yemiyoruz

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

M.gürdağ 12 ay önce yorumlandı

Bizde cemaze derneği var yemeyi onlar verir.cenaze sahibi bir şey yapmaz.samırım bu uygulama daha güzel.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Şevket Tercan 12 ay önce yorumlandı

Yorumlara bakarken dikkatimi çekti.Halen bir yemek muhabbetidir gidiyor. Müftü Bey e hak verilse de bu sefer de cenaze sonrası için köy odalarında köy konaklarında yemek verilmesi uygundur gibi bir yaklaşıma girilmiş.Cenaze öncesinde de sonrasında da yemek verilmesi diye bir kural yoktur.Her topluluğa illa ki yemek verilir ikram da bulunulur anlayışı bir an evvel terk edilmelidir.

0 Kişi beğendi.