banner198

Kınıklıoğlu Meclis Kürsüsünde Konuştu

AK Parti Çankırı Milletvekili, Dışişleri Komisyonu Sözcüsü ve AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Suat Kınıklıoğlu 2009 bütçe görüşmelerinde Dışişleri Bakanlığı bütçesi üzerine AK Parti grubu adına konuşma yaptı.

Kınıklıoğlu Meclis Kürsüsünde Konuştu
banner145

AK Parti Çankırı Milletvekili, Dışişleri Komisyonu Sözcüsü ve AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Suat Kınıklıoğlu 2009 bütçe görüşmelerinde Dışişleri Bakanlığı bütçesi üzerine AK Parti grubu adına konuşma yaptı.

 

Kınıklıoğlu 23 Aralık Salı günü yaptığı konuşmasında Türkiye’nin AK Parti hükümeti döneminde izlemiş olduğu çok yönlü ve çok boyutlu dış politika açılımlarını değerlendirerek Türkiye’nin bölgesinde ve ötesinde artan ağırlığına dikkat çekti.

 

Türkiye’nin yakın çevresindeki uluslararası sorunlara çözüm arayan, diyalog sağlayan ve arabuluculuk yapan ve hemen hemen tüm bölgesel aktörlerin güvenini kazanmış bir ülke konumuna geldiğini belirten Kınıklıoğlu, Türkiye’nin uluslararası arenada geldiği noktayı şu şekilde ifade etti:

 

“Türkiye, Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformundan tutun, Ortadoğu’da Suriye-İsrail görüşmelerine, Lübnan’da yeni bir anayasal düzenin tesisinden İran, Pakistan ve Afganistan gibi önemli küresel sorunların yaşandığı ülkeler nezdinde olumlu bir nüfuza sahiptir. Bu sebeple Türkiye uluslararası kamuoyu tarafından ilgiyle takip edilmekte Ankara’nın önemli uluslararası konulara ilişkin görüşleri, hassasiyetleri ve tasavvurları hiç olmadığı kadar dikkate alınmaktadır.”

 

Kınıklıoğlu, AK Parti hükümetin izlediği başarılı dış politika açılımlarının bir sonucu olarak Türkiye’nin 47 yıl sonra tekrar Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçildiğini ifade etti. Türkiye’nin 192 ülkeden 151’inin oyunu aldığını belirten Kınıklıoğlu, bu oranın İsveç’in 1996 yılında almış olduğu oy miktarından sonra en büyük oy oranına tekabül ettiğine dikkat çekti.

 

Dış politikada kaydedilen siyasi başarıların yanında ekonomik açılımlara da değinen Kınıklıoğlu, AK Partinin iktidara geldiği dönemden bu yana komşu ülkelerle dış ticaret hacminde kaydedilen artışı vurguladı. Kınıklıoğlu “Ekonomik alanda Türkiye’nin gelmiş olduğu nokta kasım ayında Başbakanımızın katılımıyla gerçekleşen G-20 zirvesidir. Türkiye hem BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği hem de G-20 üyeliği ile karar verme mekanizmalarının tam ortasındadır ve inşallah uzun bir süre de bu merkezi konumunu muhafaza edecektir.” dedi.

 

AK Parti hükümetinin izlediği proaktif dış politika, bölgesine yansıttığı istikrar yaratıcı etki ile Türkiye’nin dünyadaki saygınlığının arttığını ve bunun Orta Doğu ve İslam Dünyası ile ilişkilere olumlu bir şekilde yansıdığını belirten Kınıklıoğlu şu şekilde konuştu:

 

“Ülkemizin yakın çevresi ile yeniden entegre olması esasında soğuk savaş döneminden kalan bir anormalliğin giderilmesi ve Türkiye’nin güvenliğinin pekiştirilmesi anlamına gelmektedir. Yakın çevremizle olan ilişkilerin geldiği seviyeyi sadece kendi başına değerlendirmek doğru olmaz. Giderek artan bir oranda görüyoruz ki Türkiye’nin yakın çevresi ile yürütmüş olduğu başarılı dış siyaset ülkemizin ABD ve Avrupa Birliği ile olan ilişkilerinde olduğu gibi Orta Doğu ve İslam dünyası ile olan ilişkilerine de olumlu olarak yansımaktadır. Türkiye’nin stratejik ağırlığı dost düşman tüm muhataplarımız tarafından tanınmaktadır. Bu olumlu gelişmelerden gurur duymamak mümkün değildir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER