En İyi Backlink Alma Siteleri – Backlink Alırken Bilmeniz Gerekenler

SEO bulmacasının yalnızca küçük bir parçası olsa da,backlinkbir web sitesinin arama motoru sıralaması, trafiği ve genel iş başarısı üzerinde muazzam bir etkisi vardır. Yine de, organik bir şekilde backlink kazanmak son derece maliyetli ve zaman alıcıdır, bu nedenle backlinksatın almakgünümüzde büyük ilgi görmektedir. Ücretli bağlantı satın almak tartışmalı bir konu olduğundan, bu konuyu anlamanıza yardımcı olmak için buradayız.

Backlink Nedir?

Backlink, en kısa açıklaması ile, bir web sayfasından diğerine bağlantı verilmesi demektir. Aslında bir nevi referanstır diyebiliriz.Çok fazla ve kaliteli backlink yani referansa sahip iseniz,  arama motorlarına web sayfanızın okunmaya değer, güvenilir ve faydalı olduğunu gösterebilirsiniz.

Sonuç olarak, ne kadar çok kaliteli backlinke sahip olursanız, siteniz Google, Bing, Yahoo ve diğer arama motorlarında o kadar üst sıralarda yer alır. Bir arama motorunun algoritmasına backlinkin direkt olarakdahil edilmesi eski bir kavramdır. PageRank adı verilen orijinal Google algoritması backlink kullanılarak oluşturulmuştur. Ancak, Google daha sonra algoritmasında birkaç değişiklik yaptı. Backlinkler hala önemli bir sıralama faktörü olmaya devam ediyor. Backlinkler hala Google'ın 'içerik' ve 'rankbrain' ile birlikte en gerekli üç arama motoru sıralama faktöründen biri olarak kabul ediliyor. Daha fazla bilgi için :https://www.ayhankaraman.com/backlink-nedir/

Backlink Neden Önemlidir?

Backlink, arama motorlarına içeriğinizin güvenilir ve faydalı olduğunu söyleyen diğer web sitelerinden gelen değerli oylar olarak hizmet eder. Dolayısıyla, bu "oyların" sayısı ne kadar yüksek olursa, siteniz Google ve diğer arama motorlarında o kadar üst sıralarda yer alacaktır.

Bağlantıları kullanma kavramı yeni değildir. Google'ın orijinal algoritması PageRank'in kuruluşundan bu yana var. Aradan geçen yıllara ve bu yıllar içinde algoritmada yapılan sayısız değişikliğe rağmen, backlink önemli bir sıralama sinyali olarak önemini korumaya devam ediyor. Google da backlink en önemli üç arama motoru sıralama faktörü arasında yer aldığını doğrulamaktadır.  Bu, Google'a diğer işletmelerin içeriğinize kefil olduğunu gösteren bir sinyaldir. Çok sayıda web sitesi belirli bir web sitesine/web sayfasına bağlantı verdiğinde, arama motorları bu sayfanın/sitenin bağlantı vermeye ve SERP'te görünmeye değer olduğunu anlar. Dolayısıyla, backlink web sitenizin sıralamasını veya arama görünürlüğünü olumlu yönde etkileyebilir.

Backlink ve SEO

Arama motoru optimizasyonu (SEO), web sayfanızın çeşitli uygulamalarla rakibinizin web sitesinden daha üst sıralarda yer alması için en iyi şekilde hazırlanmasını içerir. SEO stratejinize dahil edilmesi hayati önem taşıyan taktiklerden biri bağlantı oluşturmaktır.

Google'ın sıralama algoritması, bir web sitesinin otoritesini belirlemek için backlinkkullanır. Tipik olarak, en fazla sayıda yüksek kaliteli backlinksahip bir sayfa, arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer alacaktır. Google'ın, web sitenize giden bir bağlantı olan backlink'i önemli bir güven sinyali olarak gördüğü birçok kez kanıtlanmıştır. Arama motorunun algoritması, bir sayfanın belirli bir arama terimi için sıralanıp sıralanmayacağına karar vermek için o sayfanın backlink profilini kullanır.

Backlink profili, bir sitenin sahip olduğu bağlantıların sayısı ve bu bağlantıların kalitesinden oluşur.Genellikle, daha fazla backlinkolan web sitesi veya sayfa Google'da diğer web sitelerine göre daha üst sıralarda yer alır. Ancak, backlinkarama motoru sıralamanızı etkileyen tek faktör olmadığını belirtmek gerekir.

Backlink Türkleri Nelerdir?

· Yönlendirme Backlink (Yönlendirme Etki Alanları)

Yönlendirme alan adları olarak da bilinen yönlendirme backlink, diğer web sitelerinden gelen backlink örnekleridir. Bu bağlantılar değerli bir trafik kaynağı olabilir ve bir web sitesinin SEO'sunu geliştirmeye yardımcı olabilir. Yönlendirmeli backlink sosyal yardım, misafir blog yazarlığı ve bağlantı değişimleri ya da ücretli satın alma yoluyla elde edilebilir. İçerik, yorum, görsel backlink şekilde farklı yerleşimleri vardır. Ayrıca dofollowinofollow, ugc ve sponsred gibi farklı etiketlere sahip olabilirler. Bunların da farkları ve nerelerde kullanılacağına farklı bir yazımızda detaylı değineceğiz.

· Sosyal Medya Gönderilerindeki Bağlantılar

En iyi backlinklerin neler olduğunu merak ediyor olmalısınız, sosyal medya gönderilerindeki bağlantılar SEO için değerli bir backlink türüdür. Twitter, Facebook ve LinkedIn gibi sosyal medya platformları bir web sitesine önemli ölçüde trafik çekebilir. Bir bağlantı sosyal medyada paylaşıldığında, bir web sitesinin görünürlüğünü ve otoritesini artırmaya da yardımcı olabilir.

Backlink Analizi Nasıl Yapılır?

Bir backlink denetimi, web sitenizde sahip olduğunuz backlinklerin miktarını ve kalitesini size söyleyecektir. BacklinkSEO stratejinizi oluşturabilir veya bozabilir ve her zaman, bunları kendi sektörlerinde yetkili olan üst düzey alan adlarından almak istersiniz. İşte analizinizde aramanız gereken birkaç şey;

 1. Herkese açık blog ağlarından (PBN'ler) ve bağlantı çiftliklerinden size işaret eden spam bağlantılar. Bunlar genellikle sıralama çabalarınıza zarar verebilecek düşük kaliteli bağlantılar olacaktır.
 2. Harici site ziyaretçilerini sayfalarınıza getirmeyecek kırık bağlantılar.
 3. Web sitenizdeki hangi tür içerik en çok bağlantı çekiyor? Bunu bildiğinizde, mantık daha fazla organik backlinkçekmek için benzer içerikler oluşturmanızı gerektirecektir.
 4. Web sitenizdeki hangi sayfalar backlinkfaydalanabilir? Bunları bildiğinizde, organik SEO için içeriği geliştirebilir veya dışarıdan bağlantı kurma hizmetleri alabilirsiniz. Link oluşturma hizmetleri ararken, backlink satın alıp almayacaklarını veya beyaz etiketli link oluşturma gibi sağlıklı beyaz şapka SEO taktikleri uygulayıp uygulamayacaklarını anlayın.
 5. Rakibinizin backlink profili. Bu analiz, backlinklerini nereden aldıklarını ve bu backlinkleri çeken içerik türlerini anlamanıza yardımcı olacaktır.

En İyi Backlink Analiz Araçları

Ahrefs

Kısacası Ahrefs, web sitenizi arama motorları için optimize etmenize yardımcı olan bir araç paketidir. Dmitry Gerasimenko tarafından 2010 yılında kurulan Ahrefs, şu anda mevcut en iyi bilinen SEO çözümlerinden biridir ve Shopify, eBay, LinkedIn, Uber, Adobe, Zoom ve Facebook gibi büyük markalar da dahil olmak üzere dünya çapında milyonlarca şirket tarafından kullanılmaktadır.https://ahrefs.com/tr/backlink-checker

Semrush

Semrush, 50'den fazla farklı SEO aracını içeren kapsamlı bir hepsi bir arada dijital pazarlama platformudur.Bu araçlar bir araya geldiğinde online pazarlama kanallarının tamamını kapsıyor. Bunları SEO, içerik pazarlaması, anahtar kelime araştırması, PPC ve sosyal medya pazarlama kampanyalarınızı oluşturmak, ölçmek ve yönetmek için kullanabilirsiniz.

Majestic

MajesticBacklink Analyzer ya da kısaca Majestic, backlink analizi konusunda uzmanlaşmış web tabanlı bir SEO aracıdır. Majestic'i SEO dünyasındaki SEMrush, Ahrefs ve Moz Pro gibi popüler araçlardan ayıran özellik, Majestic'in sadece backlink analizi hizmeti vermesidir. Majestic ile web sitenize gelen linklerde kullanılan domainleri, sayfaları ve anahtar kelimeleri kontrol edebilir, bu linklerin kalitesini ölçebilirsiniz.

Cognitive SEO

CognitiveSEO, web sitesi performansını artırmak için çeşitli araçlar sunan bir Arama Motoru Optimizasyonu paketidir. Daha yüksek sıralamalar elde etmenize yardımcı olmayı vaat ediyor.

Tanıtım Yazısı Nedir?

Tanıtım yazısı bir şirketin hizmet ve ürünlerin ya da bir kişinin bilinirliğini arttırmaya yönelik belirli konu üzerine hazırlanan içeriktir. Tanıtım yazısı PR amaçlı, marka bilinirliğini arttırmaya yönelik hem de arama motorlarında üst sıraya çıkma amacıyla hazırlanır.

Tanıtım Yazısı İleBacklink Almak

SEO çalışması, bir web sitesinin kalitesini ve değerini artırabilmek için yapılır. SEO çalışması için yazılan tanıtım yazısı; marka bilinirliğini ön plana çıkarmaktadır. Tanıtım yazısı paketiile arama motorunda sıralamanız yükselecektir ve sitenin hiti artacaktır. SEO çalışmaları ile birlikte, tanıtım yazısının benzersiz ve özgün olması, Google algoritmasında üst sıralara çıkmanıza imkan sağlar.

Kurumsal veya bireysel web sitelerinin en önemli öncelikleri, Google ve diğer arama motorunda, üst sıralara çıkmak ve hedef kitle tarafından biliniyor olunmasıdır. Bir sitenin rakibine göre daha önde ve güçlü olabilmesi için SEO dışında pek çok farklı çalışma yapılmaktadır ve bu çalışmanın içerisinde tanıtım yazısı çok değerli ve hassastır. Tanıtım yazıları ile birlikte;

 • Kurumsal prestij ve marka bilinirliğiniz artmaya başlar.
 • Sitenizin ihtiyacı olan doğal backlinkleri alma imkanı bulunur.
 • Etkisini yitirecek backlinkler yerine, yeni backlinkleri alabilmek kolaylaşacaktır.
 • Alınan backlinkler, Google ve diğer arama motorlarında bilinirliğinizi açığa çıkaracaktır.

Tanıtım yazısı, bir sitenin ihtiyacı olan backlink alabilmek için, en önemli ve pratik yöntemdir. Linklerin dışında; kurumsal yapınız, marka bilinirliğiniz, kişisel çalışmalarınız, hizmet ve ürünleriniz, kaliteli şekilde oluşturulmuş bir web sitesi ile rakiplerinizin bir adım önünde olmanıza imkan sağlar.

En İyi Backlink Alma Siteleri

BacklinkSEO'nun önemli bir unsurudur ve her web sitesi sahibi güvenilir kaynaklardan kaliteli backlink almak ister. İnternet üzerinde yüksek kaliteli backlink paketlerisunan çok sayıda web sitesi mevcuttur, ancak bunların hepsi güvenilir değildir. İşte web sitenizin arama motoru sıralamasını yükseltmenize yardımcı olabilecek en güvenilir backlink sitelerinden bazılarının listesi;

Ücretsiz Backlink Alma Yöntemleri

Backlinkalmak, web sitenizin arama motoru sıralamasını iyileştirmek ve sitenize trafik çekmek için çok önemlidir. Neyse ki, ücretsiz olarak backlinkalmanın birkaç yolu vardır. Bunun bir yolu, diğer web sitelerinde konuk yazarlık yapmak ve web sitenizin bağlantısını biyografinize veya makalenize eklemektir. Ayrıca, alanınızdaki diğer web sitesi sahipleriyle ilişkiler kurabilir ve backlink ücretiaraştırması yaparak satın alabilirsiniz. Ek olarak, infografikler ve öğreticiler gibi yüksek kaliteli içerikler oluşturmak diğer sitelerden backlinkçekebilir. Son olarak, web sitenizi çevrimiçi dizinlerde ve forumlarda dizine eklemek de ücretsiz backlink almanıza yardımcı olabilir. Bu yöntemlerle web sitenizin SEO'sunu güçlendirebilir ve para harcamadan çevrimiçi görünürlüğünüzü artırabilirsiniz.

Ücretli Backlink Satın Almak İçin En İyi Siteler

 • R10.net

R10, 2005 yılında açılan Türkiye'nin en büyük webmaster forumudur. 100.000+ üye istatistik bilgileri ile 2017 yılında Türkiye'nin en çok tıklanan ilk 100 sitesi arasında yer almıştır.https://www.r10.net/sosyal-backlink-paketleri/

 • Bionluk.com

Onur Şahin ve Utku Subakan tarafından 2014 yılında kurulan Bionluk, adından da anlaşılacağı gibi 10 liradan başlayan fiyatlar ile çeşitli alanlarda iş yaptırabilmenize aracılık ediyor. Bu işler video animasyonlarından yazarlığa, tanıtımdan yönetim alanlarına kadar uzanmaktadır.https://bionluk.com/backlinks

 • Backlinkmatik.com

Backlinkmatik, yaklaşık 15 yıldır global ve yerel firmalara SEO, internet reklamcılığı ve marka bilinirliği gibi çeşitli dijital pazarlama hizmetleri sunan bir sitedir.https://backlinkmatik.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 • Backlink.com.tr

Backlink.com.tr 2011 yılından itibaren sosyal backlink kategorisinde müşterilere hizmet veren bir sistemdir. Backlinkalıcı ve satıcıları buluşturmak üzere kurulan ortak bir pazaryeri iş modeliyle hizmetlerini sürdürmektedir.

 • Hizlibul.com

2015 yılında kurulan Hizlibul.com, tanıtım yazısı ve webmaster ticareti alanında hizmet vermektedir. Freelance sektörünün en çok ziyaret edilen sitelerin başında yer almaktadır.

Editör: Haber Merkezi