Metin Yılmaz

Tüm Makaleleri

Metin Yılmaz

1959 doğumlu,Korgunlu. 4 erkek kardeşin en küçüğü. Lise 2. Sınıfa kadar Çankırı da okudu. Gazi Eğitim Enstitüsü FKB bölümü mezunu, lisansını biyoloji dalında tamamladı. Meslek hayatına Ankara'da öğretmen olarak başladı. 5 yıl Milli Eğitimde öğretmen ve idareci olarak görev yaptıktan sonra, naklen geçtiği Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunda 7 yıl idarecilik yaptı. 1994 yılında Keçiören Belediyesinde Gecekondu ve Sosyal Konutlar Müdürü olarak görev aldı ve bu görevi 5 yıl sürdürdü. 1999 yılından itibaren belediyedeki görevine müfettiş olarak devam etmektedir. 2007 yılından bu yana Türk Yerel Hizmet Sendikasının Ankara Şube Başkanlığını sürdürüyor. Metin Yılmaz, 1973 yılında Çankırı Atatürk Ortaokulu son sınıf öğrencisi iken Orman Bakanlığının açtığı "ağaç konulu kompozisyon yarışmasında" Türkiye birincisi oldu ve Mustafa Hoşafcıoğlu'nun tavsiyesiyle Doğruyol gazetesinde yazmaya başladı. Karikatür çizmeye de ortaokul yıllarında başlayan Metin Yılmaz, Gırgır ve Çarşaf dergilerine çizdi. Çeşitli gazete ve dergilerde binden fazla karikatürü yayınlandı. Bir grup arkadaşıyla Türk Mizah tarihine geçen Hoca Nasreddin ve Kahkaha Dergisini çıkardı. 12 Eylül öncesi sağdaki tek mizah dergisi olan Çaylak'ta çizdi. Yayınlanmış 8 çocuk kitabı bulunan Yılmaz, Mustafa Yazgan'ın yayınladığı Türkiyenin ilk İslami çocuk gazetesi olan Tomurcuk'ta Dobiş adlı bant karakteri çizdi. Karikatürleri 16 Uluslararası sergide yer alan ve 2 ödül alan Metin Yılmaz, ilk kişisel sergisini 1983 tarihinde Ankara'da açtı. Amerikan mizah dergisi MAD'de karikatürleri yayınlandı.
Metin Yılmaz Keçiören Çankırılılar Denek Başkanlığı yaptığı dönemde (1995-2002 ) Keçiören ÇANKIRI Haber Gazetesini 54 sayı yayınladı. Evli ve 2 çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.
© Copyright : Metin Yılmaz Arşivine ait tüm fotoğraflar ve Metin Yılmaz imzalı yazılar Yasal Koruma Altındadır. İzinsiz yayınlanamaz. (Avukat Nihat Kılıç)