Ali Çankırılı

Tüm Makaleleri

Ali Çankırılı

Pedagog Yazar Ali Çankırılı
1947 yılında Çankırı’da doğdu. İlk ve ortaokulu Çankırı’da, Liseyi Üsküdar Fen Lisesinde bitirdi. Gazi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra bir hocasının tavsiyesi üzerine psikoloji bölümüne devam etti. Mezun olduktan sonra Amerika’da Alabama Üniversitesi’nde Çocuk Psikolojisi ve Davranışları alanında pedagoji mastırı yaptı.
Yurda döndükten sonra değişik kamu ve özel eğitim kurumlarında görev aldı, 1990 yılında kendi isteği ile emekli oldu. Gazete ve dergilere aile eğitimi ve çocuk psikolojisi konularında makaleler yazan, anne baba okullarında ders veren, çeviri ve telif eserleri bulunan Ali Çankırılı, Türkiye Akademisyenler Platformu (TAP) ve Uluslararası Eğitim Gönüllüleri Derneği (ULEGDER) üyesidir. Evli, 2 çocuk babası ve «Torun Sevme Rehberi» kitabının kahramanı Zeynep Zeren’in ( ZeZe) dedesidir.
Yazdığı Kitaplar: Anne Olma Sanatı, Baba Olma Sanatı, Çocuklarımız Mutsuz ve Başarısız Olmasın, Annemle Babamla Öğretmenimle ve Arkadaşlarımla Oynuyorum Eğleniyorum Öğreniyorum, Benim Sağlıklı Bebeğim, Kötü Çocuk Yoktur, Çocuğun Manevi Eğitimi, Okul Ailede Başlar, Anne Ben Nerden Geldim, Bağırmadan Sinirlenmeden Ceza Vermeden Çocuklara Söz Geçirme Sanatı, Eve Kardeş Geldi, Çocuk Resimlerinin Dili, Herkes İçin Evlilik Okulu, Ana Baba Okulu, Sorunlarıyla Çözümleriyle Ergenlik Çağı, Ailede ve Okulda Değerler Eğitimi, Hikâyelerle Değerler Eğitimi, Torun Sevme Rehberi, Unutulmayan İnsanlar, Örnek İnsanlar.