Bugün için ABD-Washington’da bulunan heyetin başkanlığını yürüten Suat Kınıklıoğlu Georgia Üniversitesinde bir konuşma gerçekleştirdi.

 

Atlanta ve Washington'da temaslarda bulunmak üzere ABD'ye giden Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubunun başkanlığını yapan AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı, TBMM Dışişleri Komisyonu sözcüsü ve Çankırı Milletvekili Suat Kınıklıoğlu Atlanta’dan Washington’a geçti ve ilk görüşmelerini gerçekleştirdi.

 

Suat Kınıklıoğlu başkanlığındaki heyetin Washington’da yaptığı görüşmelerden biri de Georgia Üniversitesinde gerçekleşti. “Türkiye’nin Komşuluk Siyaseti” gündem maddesiyle gerçekleşen panelde bir konuşma yapan Suat Kınıklıoğlu görüşlerini şöyle ifade etti:

 

Türkiye’nin komşuluk siyasetini Türkiye’nin sırtını Batı’ya çevirmesi gibi yorumlamak abesle iştigaldir.

 

"Türkiye, sorumlu bir NATO üyesi olarak Afganistan’daki ISAF komutasını iki kez yürütmüş olup Bosna, Kosova, Somali ve başka bölgelerdeki barış gücü operasyonlarına aktif biçimde katılmıştır.

 

151 ülkenin desteğini alarak Türkiye, BM Güvenlik Konseyindeki görevine henüz başlamış olup G-20’nin önemli bir üyesi durumundadır. Bütün bunlar, küresel ekonomik düzenin yapılandırılmasındaki yeni sorumlulukların önünü açacaktır.

Önemli güvenlik sıkıntılarının yaşandığı bir dönemde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İslam ve Batı kültürleri arasındaki saygıyı ve karşılıklı anlayışı hedefleyen ‘Medeniyetler İttifakı’ girişiminin kurucusu olmayı tercih etmiştir.


Türkiye’nin Rusya, Irak, İran ve Suriye ile olan ilişkileri, Türkiye’nin Batı hedeflerine alternatif olarak değil, gelişmekte olan komşuluk politikası çerçevesinde göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Gerçek şu ki, Türkiye’nin Batı misyonu, işleyen demokrasisi ve büyüyen ekonomisi, Türkiye’yi cazip bir ortak yaparak çevresindeki bir çok ülkeye ilham kaynağı olmuştur."

 

Fotoğraf: Georgia Üniversitesinde gerçekleşen konuşma
(Çankırı Postası özel)

Editör: Haber Merkezi