banner198

Bakan şahin;

Aile ve sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere bugün Çankırıdaydı

Bakan şahin;
banner145

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, sosyal hizmetlerin belediyelere devredilmesi ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

 

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Çankırı’ya gelen Bakan Şahin ilk olarak Vali Vahdettin Özcan’ı makamında ziyaret etti. Valiliğe gelişinde çiçeklerle ve sevgi gösterileriyle karşılanan Bakan Şahin’e Rıdvan Yamuç adlı vatandaş özel olarak yazdığı şiiri çerçeveli olarak hediye etti.

 

“15 Rehabilitasyon Merkezi Kapatılacak”

 

Vali Vahdettin Özcan’ın sunumunun ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Fatma Şahin, Türkiye’deki 150’ye yakın Özel Rehabilitasyon Merkezin tamamının denetlendiğini belirterek “Tüm ekiplerimizi 10 gün süreyle denetime gönderdik ve yönetmeliklere uygun olmayan 15 rehabilitasyon merkezinin kapatılması ile ilgili karar aldık. Yani burada çok net bir duruş gösteriyoruz. Hükümetin verdiği bütçeyi adam gibi kullanmayan, engellilerin önündeki engelleri kaldırmayan rehabilitasyonu, aldığı bütçeyi onların huzurlu ve bakım ihtiyacını gidermeden kullanan zihniyetlere karşı da çok net bir duruşumuz var. Kendi şehrimde iki tane rehabilitasyon merkezinin kapatılma kararını onayladım. Bu kadar netiz. Çünkü kaliteyi çok önemsiyoruz. Verdiğimiz bütçeyi insanların yaşam kalitesini artırması bakımından çok önemsiyoruz. 2013 yılında bu çalışmalarımız devam edecek´´ diye konuştu.

 

 

“Türkiye’de 1,5 Milyon İnsan Sosyal Yardımlardan Faydalanıyor”

 

Bakan Şahin, Türkiye’de 1,5 milyon insanın sosyal yardımlardan faydalandığını belirterek “Yapılan denetimler sonucu bu grupta yer alan 150 bin civarında çalışabilir durumda vatandaşımız tespit edilerek, bakanlığımız ve İŞKUR işbirliği ile 20 bin kişi istihdam sahibi oldu. 55 bin kişiye de kurs veriliyor. Bu 150 bin kişinin bu şekilde sosyal yardımlardan çıkıp kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler olmasını hedefliyoruz” dedi.

 

Programının devamında Çankırı Belediyesi’ni ziyaret eden Bakan Şahin’e Belediye girişinde vatandaşlar “Şefkatin Annesi hoş geldiniz” “Çankırı sizinle gurur duyuyor” sloganları eşliğinde büyük sevgi gösterisinde bulundular. Mustafa Kurt isimli Kore Gazisi’nin okuduğu şiirden etkilenen Bakan Şahin gazilerle yakından ilgilendi.

 

Belediye Başkanı İrfan Dinç ve birim müdürleri tarafından belediye girişinde karşılanan Bakan Şahin’e Başkan Dinç tarafından engelliler, yaşlı ve sosyal yardımlar, çocuk meclisi, kadın eğitim ve kültür merkezi, kadın istihdam merkezi, hanım lokalleri, kadınlara yönelik eğitim çalışmaları hakkında geniş bir sunum yapıldı.

 

Burada bir açıklama yapan Bakan Şahin, UDEP (Ulaşılabilir Destek Projesi) le ilgili 7 ilin pilot olduğunu Çankırı’nın da bu illerden birisi olduğunu belirterek, hazırlanan protokol çerçevesinde Haziran ayına kadar ulaşılabilirliğin sağlanmasını istedi. Pilot olan illeri de uyaran Bakan Şahin “Haziran ayından sonra çalışmalar tamamlanmazsa ceza gelebilir. Bir an önce bu belediyelerimiz çalışmaları bitirmek durumunda” diye konuştu.

 

 

“Sosyal Hizmetler Belediyelere Devredilecek”

 

Burada bir açıkla yapan Bakan Şahin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın görev alanındaki çalışmaların belediyelere devredilmesi ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek  “Hizmetlerin İnsan odaklı belediyeciliğe dönüşmesinin son yıllarda ne kadar önemli ve etkin olduğunu görüyoruz. Bu bakımdan bizim kendi alanımızda yaptığımız çalışmalarda yerel belediyecilik güçlü bir sosyal belediyeciliğe, hizmet odaklı belediyeciliğe dönüştüğü zaman biz zaten bu üzerimizdeki yaptığımız çalışmaların hepsini devredeceğiz. Kanun hükmünde kararname ile bunu bize verilmişlerdi. Biz şimdi bu standartlar oluştuktan sonra bunun gibi bizim görev alanımızdaki işlerin biz sadece takibini, denetimini yapacağız. Bu işin işletmesini belediyelerimiz yapacak. Hamdolsun belediyelerimizin altyapısı giderek güçleniyor. Yerinde yönetimde aslında merkezden yaptığımız işten daha kolay. Aynı şehirde hemen gidip kendi iç denetimi yapması, ihtiyacı Ankara’dan bekleyene kadar kaynağın belediyelere aktarılıp, belediyelerin güçlendirilmesi sivilleşmeyi de yerelleşmeyi de güçlendirecek. Biz de hızla bu altyapıya doğru gidiyoruz. Bu bakımdan da büyük ortağız, paydaşız” diye konuştu.

 

Bakan Şahin Çankırı Belediyesi Kadın İstihdamını Destekleme ve Altyapı Oluşturma Merkezi ni ziyaret ederek kadınların satışa yönelik yaptığı ürünleri inceledi. Ayrıca Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi’ni de ziyaret eden Bakan Şahin burada ilk kez karşılaştığı unutulmuş bir sanat olan filografinin örneklerini görünce mutluluk duyduğunu ve şaşkınlığını dile getirdi. Tellerin çivilerle buluştuğu filografi uygulamasını beğenen bakan Şahin’e yapılmakta olan bu eserin hediye edileceği belirtildi.

 

 

 

 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER