banner198

Dünyanın İlk Tuzlu Dondurması Çankırı da Üretildi

Türkiyenin en büyük kaya tuzu rezervine sahip olan Çankırı da bir dondurma üreticisi, farklı bir tat ortaya çıkartmak için tuzlu dondurma üretti.

Dünyanın İlk Tuzlu Dondurması Çankırı da Üretildi
banner145

Türkiye'nin en büyük kaya tuzu rezervine sahip olan Çankırı'da bir dondurma üreticisi, farklı bir tat ortaya çıkartmak için tuzlu dondurma üretti.

Çankırı'da 18 yıldır dondurma sektöründe hizmet veren Roma Dondurmaları Sahibi Lami Gürer (50, doğal kaya tuzundan ürettiği organik dondurmanın dünyada bir ilk olduğunu belirtti. Gürer, tuzlu dondurma üretimine 2 yıllık çalışmanın ardından yeni başladıklarını ve tuzlu dondurmanın içine kaya tuzunu kırarak tuz tanecikleri karıştırdıklarını belirterek, "Biz 25 çeşit dondurma üreten bir firmayız. Farklı bir tat ortaya çıkartmak istedik ve Çankırı'nın meşhur kaya tuzunu dondurmaya dönüştürdük. Dondurmayı ilk yapmaya başladığımda müşterilerim şaşkınlıklarını gizleyemediler, ama şu an dondurmayı alanların % 99'u tadını beğeniyor. Artık gelen müşterilerime dondurmanız dondurmalarınız tatlı mı olsun, tuzlu mu olsun diye soruyoruz" dedi. Kaya tuzundan yaptığı dondurmayı marka haline getirmeyi planladığını vurgulayan Gürer, tuzlu dondurmayı notere tescil ettirdiğini ve patentini aldığını kaydetti.

ŞEKER HASTALARI TARAFINDAN YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

Tuzlu dondurmanın şeker hastaları tarafından da büyük rağbet gördüğünü ifade eden Gürer, dondurmayı tatmak için şehir dışından müşterilerinin geldiğini söyledi. Gürer, "Şu anda günlük yaklaşık 50 kilo dondurma üretimi yapıyoruz. 25 farklı çeşidimizin arasında en çok ilgi gören dondurmamız tuzlu dondurma. Günlük ortalama 20 kilo tuzlu dondurma satıyoruz." ifadelerini kullandı. Gürer, Çankırı'daki vatandaşlardan yoğun ilgi gören tuzlu dondurmayı şoklama yöntemi ile tüm dünyaya pazarlamayı planladığını söyledi.

Tuzlu dondurma müşterilerinden Gülten Başyayla da dondurmanın kendisinde bağımlılık yaptığını ifade ederek, "Ben ilk duyduğumda tuzlu dondurma mı olur, dondurma tatlı olur demiştim. Şimdi ise tuzlu dondurmayı yediğimde ağzımda farklı bir ferahlık ve rahatlama hissediyorum. Çok farklı bir tadı var ve eşimden her akşam iş çıkışı bana dondurma getirmesini istiyorum. Eğer unutursa gece 12'de olsa geri gönderiyorum" dedi. Başka bir tuzlu dondurma müşterisi de dondurmanın tadından memnun olduğunu ifade ederek, yeni dondurma çeşitlerinin üretilmesinden memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Samanyolu Haber

Beyaz TV

FOX TV

TRT HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet kabak
ahmet kabak - 10 yıl Önce

Fikir cok güzel lami ustaya nasil ulasirim bailik almak isterim.
[email protected] yada 00491778983503 tlfondan görüşelim

SIRADAKİ HABER