banner198

İstiklal Yolu ders kitaplarında okutulacak

Çankırı Belediyesi Kültür yayınları ve Çankırı Kent Konseyi Gençlik yayınlarından çıkan üç kitap düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

İstiklal Yolu ders kitaplarında okutulacak
banner249
banner145

Çankırı Belediyesi Kültür yayınları ve Çankırı Kent Konseyi Gençlik yayınlarından çıkan üç kitap düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

Toplantıda söz alan Belediye Başkanı İrfan Dinç; “Geleceğimize doğru yön verebilmenin olmazsa olmaz şartlarından birisi tarihi geçmişimizi iyi bilmektir. Yaptığımız çalışmalar ve araştırmacılara verdiğimiz destekle kısa bir sürede tarih ve kültür içerikli 21 kitap yayınladık. Bu çalışmalar sonucunda bugün bilim dünyası Çankırı’yı konuşmaktadır. Bu amaçla kurmuş olduğumuz Çankırı Belediyesi Dr. Rıfkı Kamil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezi Çankırı’mızda ve ülkemizde çok önemli özgün çalışmalar gerçekleştirmiştir.  Bu çalışmalar meyvelerini vermiş ve elimde gördüğünüz bu çok önemli eserleri Çankırı kültürüne kazandırmıştır” dedi.

İstiklal Yolu ders kitaplarında okutulacak

Çankırı Belediyesi tarafından Milli Eğitim Bakanlığı talim terbiye kuruluna gönderilen ve araştırma merkezince orya çıkartılan belgeler ışığında İnebolu, Kastamonu, Çankırı, Kalecik cephane hattının konu edildiği İstiklal Yolu’nun ders kitaplarında öğrencilere okutulması talebinin kurulca kabul edildiği ve önümüzdeki yıldan itibaren İlköğretim 8. Sınıf İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersinde 3. Ünitede bu konuya yer verileceği belirtildi.

Yayınlanan Eseler

Çankırı İzlenimleri Ferruh Toruk

 

[1]Araştırmacı Ferruh TORUK tarafından hazırlanan gezgin ve Seyyahlara göre Çankırı İzlenimleri isimli eser Çankırı Belediyesi Dr.Rıfkı Kamil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezi tarafından yayınlandı.

Eser içinde bulunan resim ve haritalarla yerli ve yabancı yaklaşık 22 araştırmacının hatıralarının yer alması açısından önemli olup Çankırı özneli araştırmacılara hem bir kaynak niteliğinde hemde bir kapı aralama görevi görmektedir.

 

 

 

Gençler Tarihe Sahip Çıkıyor

[2]Çankırı Belediyesi Kent Konseyi gençlik Meclisi ve Dr.Rıfkı Kamil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezince Avrupa Birliğine projelendirilen ‘Çankırı Tarihini Gençler Yazacak’ projesi kapsamında hazırlanmıştır. Proje aşamasında arşiv ve Osmanlıca eğitimi alan gençler almış oldukları eğitim sonucunda 1924-28 yılları arasındaki Osmanlıca ÇANKIRI Gazetelerini çevirerek bir eser meydana getirmişlerdir. Özellikle yerel basın tarihi açısından önemli olan bu eser o günün şartlarında Çankırı basınında yer alan Çankırıyı da anlatmaktadır.

 

 

 

XVI. Yüzyılda Çankırı Prof. Dr. Ahmet Kankal

[3]Prof.Dr.Ahmet KANKAL  tarafından hazırlanan 16.y.y'da Çankırı  isimli eser Çankırı Belediyesi Dr.Rıfkı Kamil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezi tarafından basılmıştır.  Bir doktora çalışmasının kitap haline dönüştürlmesi neticesinde oluşan eser yaklaşık 500 yıl öncesi Çankırısını Tapu Tahrir defterlerine göre incelemiştir.

 

 

 

 

 

[1-2-3] Yüksel Aslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER