banner198

Pekin Alt Konseyi Heyeti Çankırı’da

KUZKA nın Çin Halk Cumhuriyetine gerçekleştirdiği resmi ziyaretin ardından Çinli heyet İlimize bir iade-i ziyaret gerçekleştirdiler.

Pekin Alt Konseyi Heyeti Çankırı’da
banner145

KUZKA’nın Çin Halk Cumhuriyeti’ne 2012 yılında gerçekleştirdiği resmi ziyaretin ardından, “Chine Council fort he Promotion of International Trade Beijing Sub Council (CCPIT)” tarafından İlimize bir iade-i ziyaret gerçekleştirdiler.

İlimize gelen Çinli Heyete kültürümüzü ve ilimizi tanımaları açısından toplantı öncesi Büyük Cami, Çivitçioğlu Medresesi, Buğday Pazarı Medresesi, Yaran Evi ve Taş Mescit gezdirilip kültürümüz tanıtıldı.

Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleşen toplantıya Vali Vahdettin Özcan, Belediye Başkanı İrfan Dinç, İl Emniyet Müdürü Ali Murat Dağlı, KUZKA Genel Sekreteri Hüseyin Şen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf Möhür, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten ve işadamları katıldı.

Vali Özcan, Çinli Heyet’e Pekin’de kendilerine misafir olduklarını ve Çin gezilerinden çok etkilendiklerini söyleyerek Çankırı hakkında bilgiler verdi.

CCPIT Pekin Alt Konseyi Başkanı Bayan Xiong Jiuling, Çankırı’da madenciliğin önemli bir yer tuttuğunu duyunca dikkatini çektiğini, yatırım aracının kendi görevleri olduğunu ve bundan dolayı Çankırı’ya geldiklerini belirtti.

Çankırı’ya geldiklerinde bir heyetin kendilerine Çankırı’yı gezdirdiklerini, ebru sanatının yapılışını gösterdiklerini söyleyerek bu sıcakkanlılıktan dolayı kendilerine teşekkürlerini iletti. Türkiye’de bu yıl Çin Yılı olacağını, seneye de Çin’de Türk Yılı olacağını belirten Xiong Jiuling, insanları tanımak ve tanıtmak açısından kültürlerin daha değerli olduğunu söyledi. İşadamlarına da zaman ayırdıkları için teşekkür ederek ilerde işbirliği olduğu takdirde görüşeceklerini söyledi.

KUZKA Yatırım Destek Ofisi Yetkilisi Abdullah Gülşen tarafından Çankırı’nın yatırım profili ve yatırım avantajları ile ilgili sunum yaptı. Karşılık soru cevap şeklinde devam eden toplantı sonunda Vali Özcan Çin Heyetine teşekkür ederek, yatırımcıları beklediklerini ifade etti.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER