2008 Pekin Olimpiyatlarında başarısız olan Türkiye bu kez işi şansa bırakmak istemiyor. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu'nun başkanlığında Türkiye'nin önemli kış merkezlerinden Ilgaz Dağında yapılan toplantıda 2012 Londra Olimpiyatlarının startı verildi.

Çeşitli toplantı ve törenlere katılmak üzere Kastamonu'ya gelen Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu kurmaylarıyla birlikte Türkiye Kayak Federasyonu Ilgaz Kamp Eğitim Merkezinde toplantıya katıldı. Gençlik ve Spor Genel Müdür Vekili Yunus Akgül ve Okçuluk Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener ile bazı bürokratlarının katıldığı toplantıda 2008 Pekin Olimpiyatlarının değerlendirilmesi ile 2012 Londra Olimpiyatları hazırlıkların startı verildi.

Konuşmasında Türkiye'nin genç nüfusuna atıfta bulunan Bakan Başesgioğlu konuyla ilgili düşüncelerini şöyle açıkladı:

"Türkiye genç nüfusu olan bir ülke, onun için olimpiyatlara hem sporcu sayısı ile daha fazla katılması gerekir hem de olimpik branşlara olabildiğince fazla iştirak etmesi gerekir. Şimdiden 2012 olimpiyatlarının ülkemizin federasyonlarımızın nasıl hazırlanacağını tespit etmek ve herkesin görev tanımı içinde hareket etmesini sağlamak zorundayız. Bu konuda çok sayıda kuruluşlarımız Gençlik Spor Genel Müdürlüğümüz, özerk federasyonlarımız, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve kulüplerimizle birlikte bu konuda görevi olan tüm kuruluşlar arasında sağlıklı bir koordinasyon sağlamak bizim görevimizdir. Bizler de onu yapmaya çalışıyoruz.

Önümüzdeki günlerden itibaren başta olimpik branşlı federasyonlar olmak üzere tüm federasyonlarımızla bütçe görüşmeleri münasebetiyle birlikte olacağız. Bu çalışma bünyesinde 2012 yılı için hedeflerin ne olduğunu, ne gibi çalışmaların yapılması yönünde çalışma yapacağız.

Bu toplantımız, 2008 Pekin Olimpiyatlarının değerlendirilmesi ve 2012 yılı Londra Olimpiyatlarına da en güçlü şekilde en geniş katılımla ülkemizin katılımı için neler yapılabilir, görüşlerimizi paylaşacağız. Bu görüşleri federasyonlar başta olmak üzere kulüplere ileteceğiz. Ülke olarak katılacağımız uluslararası olimpiyatlar var. Yakında Akdeniz Oyunları var. Belgrad Kış Oyunları var. Bunlara ülkemizin en iyi şekilde hazırlanması için gerekli çalışmaları birlikte yapacağız."

Editör: Haber Merkezi