100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turuna Çankırı Hazır

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun beşinci ve son etabı olanÇankırı-Ankara Etabı, milli mücadelenin lojistik güzergahı Çankırı’dan başlayacak.

Çankırı Belediyesi önünden 5 Ağustos, Cumartesi günü saat 09.00’da start alacak 5. Etap, Ankara 1. Meclis önünde sona erecek.

1 Ağustos’ta Sivas’tan başlayan 100.Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun 5. etabında Millî mücadelenin lojistik güzergahı Çankırı ve Ankara, tarihi bisiklet turuna ev sahipliği yapacak.

Çankırı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından hazırlıklarla ilgili yapılan açıklamaya göre; 4 Ağustos 2023 Cuma günü organizasyonda yer alan bakanlık temsilcileri, federasyon yetkilileri, antrenör ve sporcuların, İl Müdürlüğüne ait farklı tesislerde ağırlanacak.

Çankırı’da yüzlerce vatandaş şehitler için yürüdü Çankırı’da yüzlerce vatandaş şehitler için yürüdü

Çalışmalar hakkında basın mensuplarına bilgi amaçlı açıklamalarda bulunan İl Müdürü Sadık Ak “Yurt, Spor, Gençlik Hizmetleri ile diğer birimlerimiz bu organizasyonun en iyi şekilde gerçekleştirilmesi için bir haftadır mesailerine bu yönde ağırlık veriyor. Konaklama yapılacak yerlerin temizliği, yeme-içme, ulaşım, iletişim, ihtiyaç malzemelerinin temini, güvenliği, evrak ve yazışmalar için uygun zemin hazırlıkları tamamlandı. Bisiklet Turu Çankırı programı 5 Ağustos 2023 Cumartesi günü saat 08.00’de Belediye Meydanı’nda başlayacak. Burada Sayın Valimiz Abdullah Ayaz ve Sayın Belediye Başkanımız İsmail Hakkı Esen tarafından “Sarı Mayo” takdimi yapılacak. Plaket ve hediye sunumundan sonra Yaren gösterileri ile devam edecek. Bisikletçiler saat 09.00’da Çankırı, Eldivan, Şabanözü ve Çubuk güzergahından Ankara Kurucu Meclis önüne ulaşacak. TRT SPOR tarafından canlı olarak yayınlanacak 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu Çankırı etabına tüm Çankırılıları ellerinde bayrakları ile bekliyoruz. Bu önemli günün anısına coşku ve heyecanlarını katarak Çankırı programına katkı vermelerini rica ediyorum. Sayın Valimiz Abdullah Ayaz Beyefendinin talimatları doğrultusunda İl Müdürlüğü olarak bizler hazırız. Misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayacağımızdan kimsenin tereddüttü olmasın. Konuklarımızı dört gözle bekliyoruz” dedi.

Müftüoğlu: “Milli Mücadele ruhunu yeniden yaşıyoruz”

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu: “Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas’tan başladığımız tarihi rotası ile 100.Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turumuz, Milli Mücadelemizin ruhunu yeniden yaşamamıza vesile oldu. Amasya-Havza etabında da 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’na start, finish ve geçiş güzergahlarına tüm halkımızı ellerinde Türk bayrakları ile eşlik etmeye ve bu coşkuyu yaşamaya davet ediyoruz. “dedi.

5 Gün, 5 Etap, 6 ülkeden 16 Takım, 100 Bisikletçi Sivas’tan Ankara’ya Cumhuriyet yolunda, tarihin izinde 784 km pedal çevirecek

UCI Kıta Takımları, Milli Takımlar ve Kulüp Takımlarının katılacağı 100. Yıl Bisiklet Turu’nda; 16 takımdan 100 bisikletçi, 5 Gün, 5 Etap boyunca Sivas’tan Ankara’ya Cumhuriyetin yolunda tarihin izinde 784 km pedal çevirecek. Türkiye Bisiklet Federasyonu organizasyonu ile düzenlenen 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu; Cumhurbaşkanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü, İl Valilikleri, Belediyeleri, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, Kamu Kurum Kuruluşları ile Shimano Türkiye’nin destekleriyle Cumhuriyetin kuruluş adımlarının atıldığı Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi önünden 1 Ağustos, salı günü start alacak. 100. Yıl Bisiklet Turu; Amasya, Havza, Samsun, Çorum, Çankırı üzerinden 5 Ağustos, cumartesi günü Ankara’da Cumhuriyet’in kurulduğu I. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin önünde son bulacak.

100.Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’na 6 ülkeden 16 Takım katılacak. 9 Kıta Takımı, 2 Milli Takım, 5 Kulüp Takımı 784 km boyunca kıyasıya mücadele edecek

Yarışa katılan takımlar ve kategorileri: UCI Kıta Takımları: Spor Toto Cycling Team (Türkiye), Konya Büyükşehir Belediye Spor (Türkiye), Beykoz Belediyespor (Türkiye), Iraq Cycling Project (Irak), DFT CCN Mesh Shahr (Irak), MES Sungun Azad (Irak), Suez Canal Discovery (Mısır), Vino Sko Team (Kazakistan), Almaty Astana Motors (Kazakistan) Milli Takımlar: Uzbekistan National Team (Özbekistan), Iraq National Team (Irak) Kulüp Takımları: Arvich Shargh Mazandaran (Irak), Karya Bisiklet Takımı (Türkiye), Velo Bursa Bisiklet Takımı (Türkiye), Ankuva Bisiklet Takımı (Türkiye), CT Vassil Levski (Bulgaristan)

Türkiye’yi 6 takım temsil edecek. Türk bisikletinin yıldızları 100.Yılda şampiyonluk için pedal basacak

Tarihi ve anlamlı organizasyona Türkiye’yi temsilen 6 takım katılacak. Spor Toto Cycling Team, Konya Büyükşehir Belediye Spor, Beykoz Belediyespor, Karya Bisiklet Takımı, Velo Bursa Bisiklet Takımı, Ankuva Bisiklet Takımı’ndan Ahmet Örken gibi Türk bisikletinin yıldızları, bu onurlu yarışta Liderlik için yarışacak.

Yarışın Lideri Sarı Forma giyecek. Cumhuriyetin 100. Yılı onuruna Türk Bayrağı taşıyacak

100.Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nda Sarı Forma: Yarış Lideri, Kırmızı Forma: En İyi Yokuşcu, Yeşil Forma: En Sprinter ve Beyaz Forma: En Genç Sporcu olarak zorlu etaplarda sahiplerine kavuşacak.  100.Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nda Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı onuruna Etap Birincisi Sarı Mayo sahibi sporcu, Türk Bayrağı taşıyacak.

100.Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu, TRT Spor tarafından günlük özetler şeklinde yayınlanacak.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde gerçekleştirilen Sivas Kongresi’ne ev sahipliği yapan, ulusal bağımsızlık düşüncesinin benimsendiği, ulusal kurtuluş mücadelesine ışık tutan kararların alındığı ve 108 gün Millî Mücadele’nin merkezi olan Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi’nden 1 Ağustos’ta start alacak 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun Etap Programı şöyle olacak:

Etap       Tarih                                                                     Km            Başlangıç            Bitiş

1.Etap:   1 Ağustos   Sivas-Amasya                            208,8 km         09:00               14:15

2.Etap:    2 Ağustos   Amasya-Havza                          89,4 km           09:00               11:15

3.Etap:   3 Ağustos   Havza-Samsun                          135,4 km         09:00               12:25

4.Etap:   4 Ağustos   Samsun-Çorum                         176,1 km         09:00               13:25

5.Etap:   5 Ağustos   Çankırı- Ankara                         175,4 km         09:00                13:25

100. Yıl Bisiklet Turu Takım Listesi:

UCI Kıta Takımları:

Spor Toto Cycling Team (Türkiye)

Konya Büyükşehir Belediye Spor (Türkiye)

Beykoz Belediyespor (Türkiye)

Iraq Cycling Project (Irak)

DFT CCN Mesh Shahr (Irak)

MES Sungun Azad (Irak)

Suez Canal Discovery (Mısır)

Vino Sko Team (Kazakistan)

Almaty Astana Motors (Kazakistan)

Milli Takımlar:

Uzbekistan National Team (Özbekistan)

Iraq National Team (Irak)

Kulüp Takımları:

Arvich Shargh Mazandaran (Irak)

Karya Bisiklet Takımı (Türkiye)

Velo Bursa Bisiklet Takımı (Türkiye)

Ankuva Bisiklet Takımı (Türkiye)

CT Vassil Levski (Bulgaristan)

Editör: Haber Merkezi