Bilgisayar Modelleri Arasında Seçim Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bilgisayar modelleri arasında seçim yaparken kendi ihtiyacınıza ve kullanım alanınıza göre tercih etmek önemlidir. Günümüzde, çok geniş bir bilgisayar model skalası bulunmaktadır. Bilgisayar tercih ederken dikkat etmeniz gereken belirli önemli noktalar bulunmaktadır.

Laptop mu Masaüstü veya Oyun Bilgisayar Mı

Kullanıcın ihtiyacına ve kullanım alanına göre birçok farklı bilgisayar modeli bulunmaktadır. En temel modeller laptop, masaüstü bilgisayar ve oyun bilgisayarıdır. Her birinin farklı avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Laptop, hafif ve taşınabilir olmasından dolayı kullanım alanı çok geniştir, nerede olduğunuz farketmeksizin kullanım kolaylığı sağlar. Yazılımla uğraşan bir mühendis,  grafiker veya daha büyük bir ekran kullanmak istiyorsanız bilgisayar monitörü, masaüstü bilgisayar size daha uygun olacaktır. E- spor alanında çalışıyor veya hobi olarak oyun oynuyorsanız oyun bilgisayarları sizin için kolaylık sağlayacaktır.

Esenyurt’ta Kilit Uzmanlığında Tek Adres Esenyurt’ta Kilit Uzmanlığında Tek Adres

İşletim Sistemi

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta işletim sistemidir. Kişinin ihtiyacı ve kullanacağı alana bağlı olarak Windows ve Apple MacOS en temel işletim sistemlerindendir. Her iki işletim sistemi de kişiye farklı kolaylıklar sağlar. Fotoğrafçılık, tasarım, grafikerlik veya çizim gibi alanlarda çalışıyorsanız Apple MacOS daha iyi olacaktır. Ayrıca MacOS kullanıcılarına daha güvenli bir deneyim fırsatı sunar. Windows ise özellikle online oyunla ilgilenen kullanıcılar için daha iyi bir seçenektir.

Depolama Türü

Bilgisayarımızda verilerimizi kalıcı olarak tutabildiğimiz disklere hard disk denir. Bunlar, bilgisayara gömülü sistemde veya usb gibi taşınabilir çeşitlerde de olabilir. Hard disklerin

yaygın kullanımda HDD(Hard Disk Driver) ve SSD(Solid State Disk) şeklinde iki tür depolama donanımı vardır. HDD, bilgisayarın sabit disk sürücüsü geçici olmayan veri depolama cihazıdır. Yani bilgisayar kapandığında depolanan verileri koruyan cihazı ifade eder. HDD, işletim sistemlerini, yazılım programları ve diğer dosyaları manyetik diskler kullanarak depolar. SSD, katı hal sürücüsü, HDD hard diskinde bulunan motor ve disk gibi donanımlara sahip değildir. Bu yüzden, SSD’ler HDD’lere göre hızlı ve sessiz çalışırlar. Bu avantajlarından dolayı, SSD’li bilgisayar modeli seçmek kullanıcı için daha iyi olacaktır.

Bütçe

Günümüzde, bilgisayar modelleri arasında seçim yaparken en önemli nokta aslında fiyat aralığıdır. Birçok farklı model bulunsa ihtiyacımızın ve bütçemizin uyuşması gerekmektedir. Apple veya Windows arasında tercih yapmak için fiyat da önemli bir etkendir. Kullanım alanına göre bir model seçmek çok önemlidir. Daha günlük işlerde kullanılacak bilgisayarlar için gelişmiş özellikleri olmayan modellerde uygun fiyatli bilgisayarlar tercih edilebilir. İş hayatında ve üniversite kullanılacak bilgisayarlarda ise hedefe uygun bir model seçilebilir.

Editör: Haber Merkezi