ÖZEL HABER: Çankırı’da bu yıl bal rekoltesinin düşük olması bekleniyor

Mayıs ayında yağışın mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, arılar için çok önemli olan polenin doğada kaybolmasına neden oldu. Polen bulamayan arılar yeterince beslenemedi ve ürettikleri bal miktarı daha önceki senenin altında kaldı.

Bal üretim merkezlerinin başında gelen çiçek balıyla ünlü Kurşunlu’da yağışlardan etkilenen ilçelerinde başında geliyor.

M G 0102

YD-ÜFE yıllık yüzde 44,51 arttı YD-ÜFE yıllık yüzde 44,51 arttı

Kurşunlu Bal Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Şükrü Kanat, Çankırı Postasına yaptığı açıklamada yaşanan olumsuz durumun bal üreticilerini derinden etkilediğini ifade etti. Başkan Kanat, “ “Bu sene arılar kendini besleyecek durumda dahi değiller. Mayıs ayında yağmur yağıp Haziran ayında yağmur yağmaması havalrın sıcak gitmesi  böyle bir sıkıntı doğrudu. Bu sen Türkiye genelinde büyük sıkıntı var. Şerbet arıcılık yapanlarda o kadar sıkıntı olmayabilir. Ama katkısız bal üretimi yapmaya çalışan insanlarda büyük sıkıntı. Arılar açlıkla karşı kaşıya kalmış durumda. Kışlık beslenmesini çıkaramayacak durumda. Belki önümüzdeki günlerde kışlık beslemesini kendine yapabilirse yapacak. Bu senede Tarım Bakanlığı şeker fabrikalarıyla anlaşarak arıcıya şekeri süspanse etmesi gerekmektedir.” açıklamasında bulundu.

I M G 0760

Editör: Tuğçe Betül Arpacı