banner198

Abkant Pres

Abkant presler, metal imalatında kullanılan temel araçlardır.

Abkant Pres
banner145

Abkant Pres

Abkant presler, metal imalatında kullanılan temel araçlardır. Metali bükmek veya istenen şekle sokmak için basınç ve kalıp kullanan güçlü makinelerdir. Abkant presler, küçük, el tipi ünitelerden büyük endüstriyel sınıf makinelere kadar çeşitli boyutlarda gelir.

Abkant pres kullanma süreci, operatörün metal levhayı makineye yerleştirmesiyle başlar. Sabitlendikten sonra, bir üst ve alt kalıp aşağı doğru hareket edecek ve tasarım özelliklerine göre metali oluşturmak için basınç uygulayacaktır. Ortaya çıkan ürün, otomotiv gövde panelleri, tıbbi ekipman bileşenleri ve diğer endüstriyel ürünler dahil olmak üzere birçok farklı uygulama için kullanılabilir.

Abkant pres operasyonları, operatörleri çalışma sırasında çalışan parçalardan uzak tutan lazer korumalar gibi ek güvenlik özellikleri de sunar.

Abkant pres, çok sayıda endüstriyel imalat ve imalat sürecinde kullanılan temel bir makine parçasıdır. Sac metali istenen şekle bükmek veya katlamak için kuvvet uygulamak için mekanik bir kol, hidrolik pompa veya motor kullanır. Bu güçlü araç, çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilmesi için çok yönlülük, hassasiyet ve kontrol sunar.

Abkant presler, çoklu kıvrımlara ve açılara sahip karmaşık parçalar oluşturmak için mükemmeldir, bu da onları prototip çalışmaları ve üretim çalışmaları için ideal kılar. Abkant pres operatörü, bükme işlemi sırasında uygulanan basınç üzerinde tam kontrole sahip olup, en karmaşık şekillerde bile titiz sonuçlar üretmelerine olanak tanır. Bu, hızı ve birden fazla makinede parçaların tekrarlanabilirliği nedeniyle onu seri üretim için harika kılar. Manuel bükme tekniklerinden farklı olarak, abkant presler kaliteden veya doğruluktan ödün vermeden hassas kıvrımlar oluşturabilir.

Eksantrik Pres

Eksantrik pres, sürgünün (hareketli kısım) eksantrik bir mekanizma tarafından hareket ettirildiği bir tür mekanik prestir. Sürgü hareket ettikçe iş parçasını bir kalıba (sabit kısım) doğru bastırır. Bu tip presin avantajı, çok yüksek kuvvetler üretebilmesi ve zımbalama, kesme, kabartma, baskı ve bükme gibi çeşitli metal işleme operasyonlarında kullanılabilmesidir.

Eksantrik bir presin çalışma prensibi, bir kola dayanak noktasından (pivot noktası) uzakta bir kuvvet uygulandığında, kolun dayanak noktası etrafında dönmesi gerçeğine dayanır. Bu dönüş, bir iş parçasına büyük bir kuvvet uygulamak için kullanılabilen doğrusal hareket oluşturmak için kullanılabilir.

Eksantrik pres kullanmanın avantajları şunlardır:

-Çok yüksek kuvvetler üretebilirler (100 ton ve üzeri)

-Çok yönlüdürler ve zımbalama, kesme, kabartma, basma ve bükme gibi çeşitli işlemler için kullanılabilirler.

-Bakımı ve çalıştırması kolay nispeten basit makinelerdir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner304