ÖZEL HABER- Bayram tatili yaklaşırken, Çankırı'da gezilecek ve görülecek yerler hakkında merak edilen sorular giderek artıyor. İşte, bayram tatilinde Çankırı'da nerelere gidilir sorusunun cevaplarını Çankırı Postası okurları için hazırladık.

1- Çankırı Kalesi 

Çankırı Kalesi şehrin kuzeyinde küçük bir tepe üzerinde kurulmuştur. Romalılar, Bizanslılar, Danişmentliler, Selçuklular ve Osmanlılar dönemlerinde sağlamlığıyla ünlü olan kale geçen yüzyıla kadar iskan edilmiş olup yapıdan zamanımıza birkaç sur kalıntısından başka bir şey kalmamıştır.  Dörtgen planlı olan kalenin surları moloz taş ve tuğla karışımıdır. Eteklerinde bulunan dereden itibaren yüksekliği 150 metre kadardır. Kale içinde Roma Dönemi'nden kalma kaya mezarı, iskan kalıntıları ve pişmiş toprak kap parçaları ile Çankırı Fatihi Emir Karatekin Bey'in türbesi bulunmaktadır. Geçmiş yıllarda ağaçlandırılan kale,  ziyaretgah ve mesire yeri olarak kullanılmaktadır.

2- Tuz Mağarası

Merkez İlçeye 19 km. mesafede bulunan ve halen özel sektör tarafından tuz üretimi yapılmakta olan  mağarada üretimi tamamlanmış galerilerin turizme kazandırılıyor.

3- Saat Kulesi

Merkez İlçe Mimar Sinan Mahallesi'nde bulunan dört cepheli yapı. Osman­lı son dönemi eserlerindendir.

63 yaşında 8. üniversite diplomasını aldı 63 yaşında 8. üniversite diplomasını aldı

4- Çankırı Müzesi

II. Abdülhamid Dönemi yapılarından olan Çankırı Eski Hükümet Konağı binası restore edilerek 2017 yılında Çankırı Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. 3000 m2 kapalı ve 600 m2 açık sergileme alanına sahip Müzede; Arkeoloji, Etnoğrafya ve Paleontoloji Salonlarında eser ve buluntular ziyaretçilerin ilgisine sunulmaktadır. 

Editör: Ercan Şeker