Kuruyemişin Faydaları Nelerdir?

Güzel bir akşam yemeğinin ardından çay içerek televizyon izlemeyi seviyor olabilirsiniz. Ancak, çayın yanında muhakkak bir şeyler tüketmelisiniz. Kuruyemiş; her evde olması gereken bir besindir. Takdir edersiniz ki, kuruyemiş denildiği zaman akla ilk olarak fındık, Antep fıstığı, ceviz, kaju, badem geliyor. Ancak, piyasada zannettiğinizden daha çok kuruyemiş bulunuyor. Siz de karışık kuruyemiş satın alarak her birisinin tadına bakabilirsiniz.

Kuruyemiş satın almayı düşünüyorsanız önünüzde çok sayıda seçeneğin olduğunu bilmelisiniz. İstediğiniz takdirde toptancılardan taze kuruyemiş satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, marketlerde paketli olarak satılan ürünleri de tercih edebilirsiniz. Bu tür ürünlerin taze kuruyemiş olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bilhassa üretim ve tüketim tarihlerine bakmalısınız. Yazımız sayesinde taze kuruyemiş faydaları hakkında bilgi alabilirsiniz. O halde başlayalım!

Neden Kuruyemiş Tüketmelisiniz?

Kuruyemiş; harika lezzeti ile sofralarımızı şenlendirir. Birçok kuruyemiş çeşidini tek başına tüketmek mümkündür. Bunun yanı sıra, tatlıların içerisinde de kuruyemişlere rastlayabilirsiniz. Kuruyemişin hem fiziksel hem de psikolojik faydalarının olduğunu biliyor muydunuz?

  • Kuruyemiş; sindirim sistemini düzenler. Bilhassa çekirdek sindirim sistemine olumlu etkide bulunur. Başta çekirdek olmak üzere çok sayıda kuruyemişin lifli yapıya sahip olduğunun altını çizmek gerekir. Bu sayede, besinler; bağırsakta çok daha yavaş bir şekilde hareket eder. Besinler; daha yavaş hareket etmelerinden dolayı sorunsuz bir şekilde sindirilir. Buna ek olarak, kuruyemişlerin bağırsak düzenleyici etkisi de mevcuttur. Bağırsaklar belirli bir düzende hareket ettikleri takdirde şişkinlik, gaz ve kabızlık gibi sorunların önüne geçilir.
  • Kilo vermek isteyenlerin sayısı her geçen gün artar. Birçok kişi; fazla kilolarından kurtulmak adına çaba gösterir. Ancak, az yiyerek kilo vermek doğru değildir. Kişinin ara öğünler de dahil olmak üzere düzenli bir şekilde yemek yemesi gerekir. Taze kuruyemiş; ara öğünlerin olmazsa olmazıdır. Kilo vermek isteyenler için harika bir seçenektir. Tok tutucu etkisi vardır. İnsanlar; lezzetli kuruyemiş türlerini ara öğünde tükettikten sonra ana öğünde daha az yemek yerler.
  • Taze kuruyemiş; vücudu içeriden besler. B ve E vitamini içermesi ciddi bir husustur. Her iki vitaminin yanı sıra bünyesinde farklı mineraller de barındıran taze kuruyemiş; cilt için hayati öneme sahiptir. Uzmanlar; bilhassa kuru cilt sorunu olanların düzenli olarak kuruyemiş tüketmeleri gerektiğini söylerler. Badem; E vitamini içerir. Cilt sağlığını korumak adına sıklıkla badem tüketilmelidir. Hatta, kozmetik sektöründe bademden imal edilen bazı ürünlere rastlanır.
  • Vücudun kendisini onarmaya ihtiyacı vardır. Bu noktada, vücudu içeriden besleyen taze kuruyemiş tüketilerek doğru bir karar verilebilir. Çünkü, taze kuruyemiş içerisinde vücudun içeriden beslenmesine katkıda bulunacak kadar çok vitamin ve mineral bulunur.
  • Bilhassa belirli bir yaşın üzerindeki insanların beyin sağlığını korumaları şarttır. Kuruyemiş; beyin sağlığına da iyi gelir. Alzheimer gibi hastalıkları önler.
Editör: Haber Merkezi