Kınıklıoğlu Baş Müzakereci olabilir

Çankırı Milletvekili Suat Kınıklıoğlunun ismi son günlerde yeni baş müzakereci koltuğuna aday isimler arasında telafuz edilmeye başlandı.

Kınıklıoğlu Baş Müzakereci olabilir
banner145

Çankırı Milletvekili Suat Kınıklıoğlu’nun ismi son günlerde yeni “baş müzakereci” koltuğuna aday isimler arasında telafuz edilmeye başlandı.

Avrupa Birliği ile ilişkilere yeniden ağırlık vermeyi hedefleyen AK Parti hükümetinin baş müzakerecilik için yeni bir isme ağırlık vereceği öğrenildi. AB uzmanlarına göre böyle bir müzakereci atanacaksa, en azından şu üç vasfa sahip olmalı:

AB müzakereleri üzerine teknik bilgi, siyasi ağırlık, rahat iletişim kurabilme özelliği.

Halen Dışişleri Bakanı Ali Babacan tarafından yürütülmekte olan bu görev için Suat Kınıklıoğlu ile birlikte Eskişehir milletvekili Murat Mercan, İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, Karaman milletvekili Lütfü Elvan ve İstanbul Milletvekili Nursuna Memecan’ın isimleri de geçmekte.

Kınıklıoğlu, baş müzakerecinin ayrı bir kişi olması gerektiği konusunda toplumda genel olarak bir mutabakatın olduğunu kaydederek “Gerçekten de yirmi dört saatini bu işe ayırabilecek bir baş müzakerecinin olması bu sürece yeni bir ivme kazandıracaktır.” dedi.

Milletvekili Suat Kınıklıoğlu’nun baş müzakereci koltuğu için aday gösterilmesi Çankırı’da ve Çankırılılar arasında ayrı bir heyecan yarattığı gözlemlendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER