Tekrar geleceğiz dediler ve…

Aralarında büyükelçi eşleri ve Ankarada görevli çeşitli ülkelere mensup bürokrat eşlerinin de bulunduğu 30 kişilik grubun Çankırı gezisi hayli renkli ve keyifli geçti.

Tekrar geleceğiz dediler ve…
banner145

Aralarında büyükelçi eşleri ve Ankarada görevli çeşitli ülkelere mensup bürokrat eşlerinin de bulunduğu 30 kişilik grubun Çankırı gezisi hayli renkli ve keyifli geçti.

Öncelikle Çankırı Belediyesi Kadın Eğitim Merkezinde bayanlara verilen kursları gezen grup burada kurs gören Çankırılı bayanlarla görüştü. Özellikle tel kırma kursuna büyük ilgi gösteren yabancı bayanlar kursiyerlerin yaptığı ürünlere hayran kaldılar.

Şehir içerisindeki gezilerine tuz lambası satan mağazalarda alışveriş yaparak başlayan misafirlerin bir sonraki durağı Anneler Derneği Çankırı Şubesi oldu. Kendilerine ikram edilen yöresel cevizli börek ile yumurta tatlısını büyük bir beğeni ile kabul eden misafirlere dernek çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Daha sonra Tarihi Taş Mektepte Atatürk’ün kaldığı odayı da ziyaret eden misafirler sırasıyla Çankırı Belediyesi tarafından restore edilen tarihi Çamaşırhaneyi,  Sultan Süleyman Camiisini ve Çivitçioğlu Medresesini ziyaret ettiler. Medresede Ebruzen Ali Akgül’ün ebru çalışmaları takip eden bayanlar, burada satışa sunulan yöresel şekerlemelerden ve el sanatı ürünlerden de satın aldılar.

Çankırı Yaran Evinde Vali Ali Haydar Öner’in ikram ettiği yöresel takım yemeğini çok beğenen bayanlara yaran kültürü hakkında da bilgi verildi.

Son olarak dünyanın en büyük rezervli kaya tuzu mağarasına giden grup buranın Polonya’daki Wieliczka Tuz Madeni gibi turizme açılması gerektiği görüşünde birleştiler.

Ankara’da mültecilere yönelik gönüllü çalışma yapan grup üyeleri günübirlik geldikleri Çankırı’da, günün kısa olması nedeniyle tarihi mekanların çoğunu gezemediklerini belirterek şehrin bir güne sığamayacak kadar çok tarihi mekanları bulunduğunu, buraya tekrar geleceklerini ifade edip mutlu bir şekilde Çankırı’dan ayrıldılar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER