Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Makedonya’nın doğu ve batı bölgelerinde yer alan belediyelerde arıcılıkla uğraşan ailelere ekipman desteğinde bulundu.

Tel Aviv’e İHA saldırısı: 1 ölü, 4 yaralı Tel Aviv’e İHA saldırısı: 1 ölü, 4 yaralı

TİKA’nın desteklediği ‘Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında, Resne, Merkez Jupa, Plasnitsa, Dırjılova, Pagaruşa, Radoviş, Negotin, Köprülü ve Gradsko’da arıcılık yapan 30 aileye toplam 300 adet arı kovanı ve gerekli iş malzemeleri temin edildi. Çiftçi ailelere aracılık alanında teknik eğitimler de verildi. Ekipmanlar Negotin Kuruyer bölgesinde gerçekleştirilen programla çiftçilere teslim edildi. Teslim törenine TİKA Üsküp Koordinatörü Mehmet Bayrak, arıcılıkla uğraşan çiftçiler ve bölge halkı katılım sağladı.

Projeden yararlanan İsuf Jakupi, arıcılıkla yeni uğraşmaya başladığını ifade ederek, “Daha önceden babam bu meslekte baya bir yol kat etmişti. Bugün bal arılarıyla birlikte 10 adet arı kovanı, arıcılıkla ilgili de birçok malzeme desteğinde bulundular. TİKA’nın bize sunmuş olduğu bu destek için teşekkür ediyoruz” dedi.

TİKA Üsküp Koordinatörü Bayrak, TİKA’nın 2005’ten beri Kuzey Makedonya’da birçok alanda proje yürüttüğünü belirtti. Özellikle kırsal bölgelerde tarım projelerinin önemli olduğunu vurgulayan Bayrak, "Projemizden yararlanan aileler, ürettikleri balları hem tüketiyor hem de yerel piyasada satarak ekonomilerine katkı sağlıyor" dedi.

Proje, bal, arı sütü, propolis ve polen gibi ürünlerin üretimini artırarak yerel ekonomik kalkınmaya destek sağlıyor. Ayrıca, farklı etnik gruplar arasında yardımlaşma ve iş birliği imkanları da gelişiyor.

Kaynak: İHA