İç Anadolu'da artık bitmeye başlayan başlık parası geleneğinin Çankırı Merkeze bağlı Ünür köyünde halen devam ettiği ortaya çıktı. Başlık parası yüzünden sevdikleri kızı alamadıklarını söyleyen gençler adeta isyan etti. Sosyal medya hesaplarından tepki gösteren gençler " Durmak yok aga başlık yetmişe çıktı bekarları götürüyoz" şeklinde mesaj attılar.

 

Köyde yaşanan son evlendirme olayı bardağı taşıran son damla oldu. Oğlan tarafından  kız tarafına 70 bin lira başlık parası ödenerek anlaşmaya varıldığının öğrenilmesi üzerine köyün konuşulan en önemli meselesi başlık parası oldu.

-Evlenme hayalleri kuran gençlerin önündeki engel ise başlık parası-

Köyde halen oğlan babasından başlık parası alama adetinin bazı aileler tarafından  yer yer devam ettiğini söyleyen gençler isim vermeden dertlerini Çankırı Postasına anlattılar.

Son  evlendirme olayında kızın ailesine 70 bin tl başlık parası ödediğini anlatan Gençler, "En son 55 bin lira olarak ödenen başlık parasının bu izdivaçla 70 bin liraya çıktı. Bu şartlar altında nasıl evleneceğiz. Başlık parası, takılar, ev eşyası, elbiseler ve düğün masrafı ile işin içerisinden çıkmamız mümkün görünmüyor. Bu yüzden sevdiğimiz kızı alamıyoruz. Kız babaları ellerini vicdanlarına koysun." şeklinde konuştular.

-Devlet bu işe el atsın-

Aynı şekilde ismini vermek istemeyen köyde yaşayan bir vatandaş haber merkezimize açıklamalarda bulundu.  Tepkisini dile getiren vatandaş " Köyümüzde beş tane cami var ve bu camilerde görevli imamların bu konuda halkımızı bilinçlendirmesini talep ediyorum. Dinimizde gençlerin kötü yola sapmaması için evlendirilmesi özendirilirken ben çocuğumu bu şartlar altında nasıl evlendireceğim. Devletin bu işi bir el atmasını istiyorum" dedi.

-Tek çözüm Suriyeli gelin-

Öte yandan gelir düzeyi düşük olan bazı ailelerin  başlık parasından kurtulmak için çözüm yolları aradıkları ve çareyi köye Suriyeli gelin getirmekte buldukları bildirildi. Ancak köye daha öce getirilen Suriyeli gelinlerin geri dönmeleri endişeleri artırmakta.


Editör: Haber Merkezi