Çankırı Karatekin Üniversitesi 2018 – 2019 yılı mezuniyet töreni ile 12. Dönem mezunlarını verdi. Yaklaşık 3 bin kişi ÇAKÜ’den mezun oldu.

12. Bilim Sanat ve Kültür Festivali (FESTEKİN19) etkinlikleri kapsamında 4 yılı boyunca emek sarfeden öğrenciler mezuniyet coşkusunu yaşadı.

Seksen bir ilden gelen ailelerin katılımı ile Uluyazı yerleşkesinde gerçekleştirilen törene binlerce kişi katıldı. Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı önderliğinde Rektör Yardımcıları, Dekanlar ve akademisyenlerin törene katılan vatandaşları selamlamasıyla başlayan tören öğrencilerin geçit töreni ile devam etti.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Yüksel Kol: ““Her baharın bir tonu olduğu gibi üniversite yıllarımızın da sonuna gelmiş bulunmaktayız. Gelişen ülkemizin çarkında önemli bir yere sahip olan üniversiteler yetişmiş insan konusunda aktif bir rol oynamaktadır. Ülkemiz bu yönde sadece kendi vatandaşlarını değil başka ülkelerin vatandaşlarına da katkılar sağlamaktadır. Bu katkı da üniversitemizin de yeri büyüktür” dedi.  Kol: “Yaklaşık üç yıldır sürdürmekte olduğum öğrenci konseyi başkanlığı süresince gerçekleşmesi mümkün ve Üniversitemizin duruşunu söz getirmeyecek her türlü çalışmayı yapmak için daima gayret içerisinde oldum. Allah kendilerinden razı olsun bu gayreti sarf ederken bizlerden desteğini esirgemeyen başta rektör hocamız olmak üzere şehrimizin diğer tüm muhataplarına teşekkürü bir borç bilirim.” şeklinde konuştu.

Kol’un konuşmasının ardından Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Öğrenci Konseyi Başkanı Yüksel Kol’a teşekkür belgesi verdi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı: “Bugün düğün günündeyiz. Düğünün sahipleri olan siz sevgili öğrencilerimiz, annelerimiz, babalarımıza hoşgeldiniz diyorum. Sevgili öğrenciler sizler geleneğin dünyasından geleceğin ufuklarına doğru uçan kuşlar gibi ilerliyorsunuz hayatınızda Allah bahtınızı açık etsin. Bizler burada akademik ve idari 1300 personel ile her an hep yanınızdaydık.” dedi. Ayrancı: “Arkadaşlar üniversiteniz ile gurur duyabilirsiniz. Bilimsel seviyesi çok yüksek bir ülkeden mezun oluyorsunuz. Tıp Fakültesi olmayan 124 üniversite arasında 21. akademik seviyede olan bir üniversiteden diploma alıyorsunuz. Erasmus Değişim Programı’nda Türkiye’de beşinciyiz. Tübitak projelerinde Türkiye’nin en önlerindeyiz. Bu başarıyı sağlayan hocalarıma sizlerin gözleri önünde tekrar tekrar teşekkür ediyor şükranlarımızı arz ediyorum.” şeklinde konuştu. Rektör Ayrancı: Yeni açtığımız Teknokentimizde kuluçka merkezleri var. Orada yeni işletmeler açmak için her türlü teşvik, donanım, akıl var. Orada da sizi bekliyoruz. İlklerin üniversitesindeniz. Dünkü SoloTürk gösterisi Çankırı ve Türkiye için çok önemliydi. Şunu unutmayın mensubiyet medeniyettir. Siz Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin mezunlarısınız. Biz burada ne kadar büyümüş gelişmiş dünyaya açık ilmi ile akademisi ile önde olursak siz de o kadar alnı açık ve dik olursunuz. O nedenle üniversitenizle irtibatı kesmeyin, az önce söylediğim sebeplerle hep başınız dik durun övünün ve yeni bir hayata hazırlanın. Yeni bir hayatın başlangıcındasınız. İmanla çalışın inançla çalışın, vazgeçmeyin ama kadere de teslim olun. Çünkü mutlu olmanın yolu kadere imandan geçer. Biz hocalar olarak sizlere hakkımızı helal ediyoruz. Bu hakkımızın helalliğini size verdiğimiz diplomalar gösteriyor.” sözlerini kullandı. Ayrancı konuşmasında geçtiğimiz günlerde şehadet mertebesine ulaşan Çankırılı Piyade Er Yalçın Koca ile Suriye’nin Tel Rıfat bölgesinde şehit olan Piyade Yüzbaşı Celalettin Özdemir’e Allah’tan rahmet dilerken yaralı binbaşıya acil şifalar dileğinde bulundu.

Editör: Haber Merkezi