Çankırı Belediyesi, tescilli yöresel ürün sayısını 7’ye çıkardı. Çankırı Küpecik Peyniri’nin ardından meşhur Çankırı Pıhtı yemeği de coğrafi işaret ile tescillendi.

Türkiye’nin coğrafi işaretli ürünlerine bir yenisi daha eklendi. Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’in girişimleri ile yöreye özgü ve benzerlerinden ayırt edici birçok özelliği bulunan Çankırı Pıhtı yemeği, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılan incelemelerin tamamlanması ile coğrafi işaretli ürünler listesine dâhil edildi.Yöresel lezzet, Çankırı Belediyesinin tescilli 7. ürünü olurken şehrin ise tescilli 9. ürünü oldu.

Başkan Esen, ürünün tescil belgesini halkı ile paylaşarak “Başvuru yaptığımız 12 yöresel ürünümüzün incelemesi devam ediyor. Çankırı’mızın eşsiz lezzetlerinden oluşan yöresel mutfağımızı ülkemize ve dünyaya tanıtmak istiyoruz. Turizm hedeflerimizin en önemli unsurları arasında tescilli ürünlerimizi insanlar ile buluşturmak yer alıyor. Bu süreç için büyük çaba sarf ediyoruz. Emeği geçen mesai arkadaşlarıma ve ürünlerin sunumunu yapan işletmelerimize canı gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

Editör: Haber Merkezi