Çankırı’da Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sulu tarım çalışmalarının genişletilmesi amacıyla Dereçatı Barajı'nın açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans yöntemi katılımıyla açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suyun Gücü Milletle Buluşuyor Toplu Açılış Töreni'ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'nın yanı sıra komşu şehirleri de ihmal etmediklerini ifade ederek şöyle konuştu:

"Çankırı'da 70 milyon liralık bir yatırımla inşa ettiğimiz Dereçatı Barajı'nı, Kırıkkale'de toplam yatırım tutarı 63 milyon lira olan Sulakyurt Sulaması'nı da bugün resmen devreye alıyoruz. Temelden 50, 5 metre yüksekliğe sahip Dereçatı Barajı ile 6 bin 910 dekar tarım arazisinin basınçlı borulu sistemle sulanması sağlanacaktır. Bu şekilde hem topraklarımızın verimi artacak hem de pompajlı sulamaya oranla daha tasarruflu olacağı için çiftçilerimizin enerji maliyetleri düşecektir. Taretözü Deresi üzerinde bulunan 51 metre yüksekliğindeki Sulakyurt Barajı ise 25 bin 690 dekar tarım arazisini sulamaktadır. Şu an faal olarak çalışan sulama tesisiyle yıllık 17 milyon lira gelir artışı ve yaklaşık 2 bin 300 kişiye istihdam oluşturulacaktır. Bu tesisimiz de cazibeli sulama sistemiyle inşa edildiği için çiftçimizin enerji yükünü çok ciddi oranda hafifletmektedir. "

Türkiye'nin 2040, 2050 ve hatta 2071 yıllarına kadar içme suyu çalışmalarını planladıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 19 yılda su ve gıda güvenliğini garanti altına alacak birçok projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti.

Bugün hizmete alınan Çankırı Dereçatı Barajı'na da değinen Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, "Bu baraj temelden 50, 5 metre yüksekliğe ve 2 milyon 160 bin metreküp depolama hacmine sahiptir. Bu barajla Dereçatı, Paşaköy ve Yukarıçavuş köylerine ait yaklaşık 7 bin dekar tarım alanı modern basınçlı borulu sistemlerle sulanacaktır. Proje ile yıllık yaklaşık 5 milyon lira gelir artışı elde edilecek ve yaklaşık 1050 kişiye istihdam imkanı sağlanacaktır. " diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi