Doğaya Saygı ve Çevreye Arkadaş Çankırı Derneği, ‘Dünya Çevre Günü’ nedeniyle bir tören düzenledi.

Çankırı Lisesi bahçesinde başlayan törende;  Ankara Keçiören Etlik Halk Eğitimi Bando Takımı mini bir konser sundu. Daha sonra bando eşliğinde İstiklal Marşı okunak Türk Bayrağı göndere çekildi.

Vali Taşolar, telsiz anonsuyla ekiplerin bayramını kutladı Vali Taşolar, telsiz anonsuyla ekiplerin bayramını kutladı

Daha sonra Doğaya Saygı ve Çevreye Arkadaş Çankırı Derneği başkanı Metin Memiş, protokol üyeleri ve öğrenciler bando eşliğinde Karatekin parkına kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirdi.

Karatekin parkında bir konuşma yapan dernek başkanı Metin Memiş,”Havası, suyu ve toprağı temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının temel insan haklarından birisi olduğu anlayışı, bizim çevreye bakışımızın temel ilkesidir.  Gelecek nesillerimize temiz, doğal ve kültürel değerleri korunmuş, yaşanabilir bir çevrenin intikalini sağlayacak uygulamaların artırılarak hayata geçirilmesini bekliyoruz. Çevre sorunları, doğada tahribatın ve kirlenmenin ortaya çıkmasından sonra çözümü aranan sorunlar olarak değil, Çevreyi kirletmeden, plan ve programlarla önceden belirlenen kıstaslar çerçevesinde ele alınmasının ve çevrenin korunmasının doğru olduğuna inanıyoruz. Eğitimin her düzeyinde müfredata çevre ve doğal kaynak kullanım bilincinin yerleştirilmesi temennimizdir.” şeklinde konuştu.

Memiş, “Erozyon önlenmesini,  Su havzalarının korunmasını, su kaynaklarının kontrol altına alınmasını, Sulama kanalları ve diğer suyollarındaki su kayıpları sıfırlanarak kuraklık ve çölleşmenin önlenmesini bekliyoruz.  Yeşil üretim stratejisini hem ekolojik dengenin sağlanması, hem de sürdürülebilir bir kalkınma için gerekli görüyoruz. Devletin İklim değişikliği ile ilgili 2053 yılında “emisyon net sıfır” hedefini destekliyoruz.” İfadelerini kullandı.

Editör: Bahadır Çimen