ÇANKIRI POSTASI/ÖZEL: Çankırı yıllar yılı değişen çehresi ile adete beton yığını haline geldi. Ancak Çankırı Postası’nın ortaya çıkarttığı bir fotoğraf karesi, Çankırı’nın değişen çehresinin biz zamanlar ağaçlarla küçük bir orman niteliği taşıdığını gösteriyor.


Fotoğraf karesinden yansıyan görüntü eski Çankırı’nın hatıralarla dolu yakın tarihini ve kent kültürünün yıllar yılı nasıl bir tahribata uğradığını da gözler önüne seriyor. Bir zamanlar küçük bir ormanı andıran ve Çankırı insanının kentlilik kültürünü yaşadığı, soluk alıp verdiği ve sosyalleştiği bu mekan Çankırı Valiliğinin şu andaki binasının olduğu alanda hizmet veriyordu. 

Dondurma Bahçesi adıyla hizmet veren mekânın işletmecisi ise Meşhur dondurmalarıyla ünlü "Tavşanın Mehmet’ti. Dondurma Bahçesi’nde rahmetli babasının bir zamanlar çay ocakçısı olarak çalıştığını anlatan Bekir Naycı o günleri özlemle yad ediyor. Naycı, “Burası dondurma bahçesi olarak anılıyordu. Rahmetli babam da buranın çay ocakçısıydı. Yeni hükümet binası yapacağız diye Çankırı'nın merkezindeki bu minicik ormanı katlettiler. Dolayısıyla bir kültür de yok edildi. Zaten yapılırkende tabiat kolay kolay inşaata müsaade etmedi. Kazılan temelden nerdeyse artezyen çıktı. Çıkan sudan bir yılı aşkın zaman temel atamadılar. Sonradan nasıl bir önlem aldılar ve suyu nereye verdiler bilmiyorum” diye konuştu.

Yıkılan Tarihi Çankırı Hapishanesinin karşısında bulunan bahçe, 1985 yılında yıkılıp yerine Çankırı Valiliğince bu günde kullanılan üç katlı kare planlı bina inşa edildi. Son yapılan deprem testinde çürük çıkan Valilik Binası yıkılarak Ankara yolunda yeni yapılacak olan binasına geçecek.Zihniyet devrimi lazım!

Son dönemde süren tartışmalarda STK’lar tarafından valilik binasının meydanı olmayan şehrin soluk alıp vereceği, yıkılan eski terminal alnında Hoca Ahmet Yesevi Cami yanına yapılması önerilmesi Çankırı’da yıllar geçmesine rağmen halen zihniyet devriminin yaşanmadığının bir göstergesi gibi…


Göç olgusu devam eden ilin en önemli sorunu ise beyin göçü! Bir döngü halinde köyden kente, kentten metroplere göç eden Çankırı insanı, tıpkı bu fotoğraf karesinde olduğu gibi mahzun, garip eski günlerini ve hatıralarını mumla arıyor.

Editör: Haber Merkezi