Çankırı'nın en kalabalık nüfusunu sahip 11 bin hanede 24 bin kişinin yaşadığı Buğdaypazarı mahallesinde çevreye atılan atık maddeler büyük tehlike oluşturuyor.


Son yıllarda çok katlı binaların hızla artması ile birlikte nüfusu hızla artan Buğdaypazarı mahallesinde Mahrukatçılar bölgesinde bulunan Açı çay kenarında büyük çuvallara konularak gelişigüzel şekilde saçılan atık maddeler tehlike saçıyor. Özellikle gençlerin gezindiği bölgede yayılan pis koku ise rüzgarın etkisi ile yüzlerce metre öteden bile hissedilebiliyor.


-Kokudan geçilemiyor-

Havaların ısınması ile birlikte atık maddelerin etrafında oluşan su birikintisinde pis bir koku etkisini gösteriyor. Düğün salonları, öğrenci yurtları, çarşamba pazarı, okul ve evlerin metrelerce ötesinde toksit maddelerden oluştuğu tahmin edilen  mikropların, birikintiye konan  sivrisineklerin ağzında insanlara taşınarak hastalıklara davetiye çıkartma ihtimali ise an meselesi.

 


- En havadar yerde nefes alınmıyor-

Dere yatağı olması ve önünde her hangi bir engel bulunmaması nedeni ile  hava sirkülasyonunun en yoğun yaşandığı yerlerden biri olması gereken çay kenarında, bol oksijen almak isteyen  insanlar bu yüzden çay kenarında  dahi dolaşamıyorlar.  


 

-Servis yolu kapalı-

Öte yandan atık maddeler çay yatağını çevreleyen istinat sınırına kadar dayanmış durumda. Bu yüzden çay kenarındaki servis yolunda geçişlerde sağlanamıyor. Çay yatağına ise buzdolabı, koltuk gibi kullanılmayan ev eşyaları aynı noktadan atılarak dere çöplük gibi kullanılıyor. 
Editör: Haber Merkezi