YÖK, Çankırı Karatekin Üniversitesi ve 18 diğer üniversiteye yapılacak rektör ataması için aday adaylarının 21 Kasım tarihinden itibaren 28 Kasım 2016 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar başvurabileceğini duyurdu. Şartnameye göre Aydınlı, YÖK engeline takılıyor.

 

Yükseköğretim Kurulunca yapılan açıklamada, başta Çankırı Karatekin Üniversitesi olmak üzere; “Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi”, “Ardahan Üniversitesi”, “Artvin Çoruh Üniversitesi” “Bartın Üniversitesi”, “Batman Üniversitesi”, “Bitlis Eren Üniversitesi”, “”, “Gümüşhane Üniversitesi”, “Hakkari Üniversitesi”, “Iğdır Üniversitesi”, “İzmir Bakırçay Üniversitesi”, “İzmir Demokrasi Üniversitesi” “Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi”, “Kırklareli Üniversitesi”, “Kilis 7 Aralık Üniversitesi”, “Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi”, “Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi”, “Siirt Üniversitesi” ve “Yalova Üniversitesi”ne rektör ataması yapılacağı bildirildi.

 

-Adaylarda aranan şartlar-

Açıklamada, aday adaylarının bugünden itibaren 28 Kasım mesai saati bitimine kadar YÖK Başkanlığı’na başvurabileceği belirtildi.

 

Rektör ataması için aday adayı başvurusunda bulunacak kişilerde, “Profesör olarak en az üç yıl görev yapmış olması, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre devlet memuru olarak istihdam edilebilmek için engel bir halin bulunmaması, rektör olarak atama işleminin ikmal edildiği tarih itibarıyla 67 yaşını tamamlamamış olması” şartlarının arandığı kaydedildi.

 

Bu şartları sağlayan aday adaylarında, herhangi bir devlet veya vakıf üniversitesinde kadrolu veya sözleşmeli olarak görev yapma şartının ise aranmayacağı ifade edildi.

Başvuru dilekçesiyle birlikte aday adayının akademik özgeçmişini ve yayın listesini de YÖK’e sunması istenilen açıklamada, başvuruda kullanılacak “Rektör Adayı Bilgi Formu”na YÖK’ün internet sitesinden ulaşılabileceği belirtildi.

Açıklamada, aday adayı tarafından bizzat ya da posta ile YÖK Başkanlığına iletilebilecek başvuru formlarının ayrıca “[email protected]” mail adresine de elektronik postayla gönderilebileceği kaydedildi.

 

 -Aydınlı'ya şartname engeli-

Öte yandan OHAL kapsamında vekaleten ÇKÜ'ye atanan Prof. Dr. İbrahim Aydınlı başvuran kişilerde aranacak şartlar arasında yer alan “Profesör olarak en az üç yıl görev yapmış olması" maddesi sebebiyle aday olamıyor.  Bir yıllık profesörlük geçmişi bulunan Aydınlı, atamanın yapılması ile görevini resmen tamamlamış olacak.

Editör: Haber Merkezi