banner198

Bakan Dönmez'den Çankırı’da doğalgazsız ilçelere doğalgaz sözü!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Çankırı’da sorunların büyük kısmını aşmışız. Bundan sonra işin biraz daha estetik kısmı kalmış.” dedi.

Bakan Dönmez'den Çankırı’da doğalgazsız ilçelere doğalgaz sözü!
banner145

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Çankırı’da sorunların büyük kısmını aşmışız. Bundan sonra işin biraz daha estetik kısmı kalmış.” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, günü birlik gerçekleştirdiği Çankırı ziyaretinde açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında eskiden olduğu gibi elektrik arızalar ve olağanüstü durumlar haricinde elektrik kesintisi yaşanmadığını aktaran Bakan Dönmez,  Sanayi Bölgesi Çerkeş’te yaşanan elektrik kesintilerine değinmemesi dikkat çekti.

Çarşamba pazarında düzenlenen iftar programında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,”Çankırımız cumhuriyetimizin 100 yılını kendisine yaraşır bir şekilde karşılayacaktır. Biz Çankırı’yı sadece Çankırı’dan ibaret görmüyoruz. Üç dört misli, Ankara başta olma üzere İstanbul’da yaşayanlarınız var. “ diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın çalışmaları ile ilgili bilgi veren Bakan Dönmez, “Doğalgazda sadece 5 büyük ilde gaz vardı. Ankara'da hep derdik ki, 'belki merkezde yaşıyorsa doğalgaz kullanıyordur. Çankırı gibi illerde yoktu. Bunlar hep bizim zamanımızda vardı. Ankara, İstanbul, Bursa, Eskişehir ve Kocaeli'de çok az miktarda toplam 50 ilçede doğalgaz varken Bugün, Cumhurbaşkanımızın talimatıyla, 'batıda ne varsa doğuda da o hizmeti götüreceğiz' anlayışı ile Edirne'den Karsa, Çankırı'dan Konya'ya her tarafa doğalgaz getirdik. “ açıklamasına yer verdi.

Çankırı’da doğalgazsız ilçelere doğalgaz sözü!

Bakan Dönmez, “Çankırı’da 2008 yılında konforlu yaşamın değişmez bir parçası olan vazgeçilmez parçası doğalgazla tanıştı. Nerede ise Çankırı’nın %80’i ilçesine de gazı götürmüşüz. Birkaç ilçemiz kalmış. Onları da arkadaşlar çalışıyorlar. Program dâhilinde oralara da getireceğiz. Nasıl diğerlerine de götürdüysek oraları da gazsız bırakmayacağız. “ sözünü verdi.

"Elektrikte sessiz bir devrim yaptık. Neredeyse 100 milyar doların üzerinde yatırım yaptık. Bu dile kolay. Büyük çoğunluğunu da kendi milli bütçemiz, Hazine kaynaklarımızdan karşılamadan yaptık. Yüzde 80-90'ı özel sektör kaynaklı" dedi.

"Dünyada en fazla elektrik kurulu gücüne sahip 14 ülkeden birisiyiz"

Yap-işlet-devret modeli ile kaynak harcamandan önemli yatırımlar yapıldığını belirten Dönmez, "Elektrikte 2000'li yılların başında 30 bin Megawatt'lık elektrik kurulu gücümüz vardı, bugün artık 100 bin Megawatt'ı geçtik. Dünya da bu kadar kurulu güce sahip 14 ülkede var. 14 ülkeden birisiyiz. Avrupa'da 6 ülkeden birisiyiz. Eskilerimiz hatırlayabilir, günde birkaç saat elektrik kesiliyordu. Şu an arızalar, olağanüstü durumlar hariç kesintimiz yok. O zamanlar kurulu gücümüz yetmediği için mecburen kesinti yapıyorduk. Elektrikte sessiz bir devrim yaptık. Neredeyse 100 milyar doların üzerinde yatırım yaptık. Bu dile kolay. Büyük çoğunluğunu da kendi milli bütçemiz, Hazine kaynaklarımızdan karşılamadan yaptık. Yüzde 80-90'ı özel sektör kaynaklı. O kaynakları da sizlere hastane, okul, yol yapmak üzere ayırmış olduk. Şimdi yap-işlet-devret modelini muhalefetin bir kısmı eleştiriyor. O modelle yapılmamış olsaydı, biz bütün kaynaklarımızı bu işlere ayırmış olsaydık ya hastanemiz eksi olacaktı, ya okulumuz eksik olacaktı, ya direğimiz eksik olacaktı. Allah Razı olsun Sayın Cumhurbaşkanımız vizyoner, ileri görüşlü. Devletin tek bir kuruşunu harcamadan, çayın taşı ile çayın kuşunu vurmuş oldu. Enerji alanında da Çankırı'da 19 yılda tam 1 milyar liralık yatırım yapmışız. Geçtiğimiz yıl 278 milyon liralık yatırım yapmışız. Bu yine ihtiyaç neyse aynı seviyelerde devam edecek" diye konuştu.

Sanayi Bölgesi Çerkeş’te yaşanan elektrik kesintilerine değinmedi -

Sanayi Bölgesi Çerkeş’te yaşanan elektrik kesintilerine değinmeyen Bakan Dönmez, basın mensuplarından da soru almadı. Programın büyük kısmı basına kapalı gerçekleştirilirken Bakan dönmez Cemaleddin Ferruh Darul Hadisinde gençlerle bir araya gelerek sohbet etti.

Çankırı Valiliğinde koordinasyon toplantısına katılan Bakan Dönmez, ilçe Belediye Başkanları’nın taleplerini not aldı.  Çankırı Belediyesi ve AK Parti İl Başkanlığını ziyaret eden Bakan Dönmez, daha sonra iftar yemeğinde vatandaşlarla bir araya geldi. İftar programına Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu,Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Ak Parti İl Başkanı Av. Abdulkadir Çelik, MHP İl Başkanı Ahmet Kurt ve vatandaşlar katıldı.

Çankırı Postası

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2022, 02:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner304