banner198

Kurşunlu Kalesi ve çevresinde tarihi adım!

Kurşunlu Kalesi ve çevresinde Arkeolojik Yüzey Araştırma başvurusunun onaylandığı duyuruldu.

Kurşunlu Kalesi ve çevresinde tarihi adım!
banner145

Kurşunlu Kalesi ve çevresinde Arkeolojik Yüzey Araştırma başvurusunun onaylandığı duyuruldu.

Kurşunlu Tarih Araştırmaları Derneği’nden müjdeli haber geldi. Kurşunlu Kalesi ve çevresinde Ağustos ayı içinde Arkeolojik Yüzey Araştırma çalışmasının gerçekleştirileceği bildirildi.

Kurşunlu Tarih Araştırmaları Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada; Kurşunlu kalesi ve çevresinde yüzey araştırma çalışmalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından 8 Haziran 2022 tarihinde onaylandığı duyuruldu.

Kurşunlu Kalesi ve çevresinde 1 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştirilecek olan Yüzey Araştırması sürecinin önemine dikkat çekilirken, 25-26 Aralık 2021 tarihinde gerçekleştirilen I. Uluslararası Kurşunlu Tarihi Kongresi’nin yüksek sayıda katılım, etkin bir bilgi aktarımı, akademik ve yerel camiada saygın bir teveccüh ile sonuçlanmasının 8 aylık sürece büyük katkı sağladığı vurgulandı.

Arkeolog Arş. Gör. Dr. Oğulcan Avcı başkanlığında alanında uzman bir ekip tarafından yürütülecek araştırma ve sonuçlarının, Kurşunlu’nun gizemli tarihine ışık tutması bekleniyor.

Hititler dönemine dayanan geçmişiyle uygarlıkların egemenlik mücadele alanın da yer alan Kurşunlu ilçesi, coğrafi açıdan önemli bir geçiş noktasında bulunuyor.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

I. Uluslararası Kurşunlu Tarihi Kongresi açılış konferansında Prof. Dr. Mehmet Eryılmaz hocamız tarafından kamuoyu gündemine getirilen ve ‘2000 yıllık Gizem: Anadynata’ başlıklı konferansında tarihsel boyutu ve günümüze uzanan tüm detaylarının ele alındığı kale de gerçekleştirilmesine izin verilen bu yüzey araştırması; Kurşunlu ilçemiz sınırlarında ilk kez gerçekleştirilecek olan bir yüzey araştırması olması itibarıyla da tarihi olarak ayrı bir anlam ve önem taşımaktadır. Kurşunlu Tarih Araştırmaları Derneği olarak kuruluş amaçlarımız arasında olan ve kurulduğumuz günden bu yana yakın takibimizde olan bu araştırmaların kıvancını ve heyecanını taşımaktayız. Kurşunlu için tarih araştırmaları nezdinde gerçekleşecek olan bu gelişmenin gelecekte yapılacak olan diğer çok önemli çalışmaların içinde bir işaret olacağı kanısındayız.

Kurşunlu Tarih Araştırmaları Derneği, Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Eryılmaz hocamızın araştırmacılığı, kararlılığı, etkin iletişim ağı, konuya ve ilçemize olan adanmışlığı ile başından bu yana öncülük yaptığı bu sürecin ve benzerlerinin devamlılığı ve sonuçlandırılması için her türlü katkıyı sunmaya kararlıdır.

01 Ağustos 2022 tarihinde başlayacak çalışmaların bugüne ulaşmasında gösterdiği

yüksek irade ve yerel tarihe sağladığı eşsiz katkılar için Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin’e özel olarak şükranlarımızı ve minnettarlıklarımızı sunuyoruz.

Ayrıca; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Çankırı İl Kültür ve Turizm Müdürü Muharrem Ovacıklı, Çankırı Müzesi Müdürü Derya Balkan, TBMM Çankırı Milletvekilleri, Kurşunlu Kaymakamı İlyas Öztürk, Kurşunlu Belediye Başkanı Şakir Kaymak, Karatekin Üniversitesi Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Dr Öğr Üye. Hasan Yılmazyaşar, Dr Öğr. Üyesi Nurcan Boşdurmaz, Arş Gör Dr Oğulcan Avcı, Prof. Dr. Bahaattin Çelik, Prof. Dr. Zeliha Demirel Gökalp, Arkeologlar Derneği, Afet Araştırmaları Derneği, Kurşunlu Tarih Araştırmaları Derneği, Kurşunlulular Derneği, Kurşunlu ve Çankırı ili ve ilçelerinin tüm halkına tebriklerimizi ve teşekkürlerimizi sunarız.

Kurşunlu Kalesi ve Çevresi’nde Ağustos ayı (2022) içinde gerçekleştirilecek olan Yüzey Araştırması sürecinde Kurşunlu Tarih Araştırmaları Derneği olarak elimizden gelen her türlü desteği olanca gücümüzle sunacak ve araştırmanın sonuçlarını heyecanla takip edeceğiz.

Özelde Kurşunlu, Genel de Çankırı tarihi olmak üzere; yerel, ulusal ve dünya tarihi için önemli bir sürece yakından şahitlik ediyor olmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz.

Kurşunlu Tarih Araştırmaları Derneği, Kurşunlu Kalesi ve çevresinde gerçekleştirilecek olan yüzey araştırması sonuçlarının bir sonraki süreçte Arkeolojik Kazı Araştırması olarak da devam ettirilmesi için uğraşların ara verilmeden devam ettirilmesi arzusundadır.

Çankırı Postası

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2022, 09:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sadık SOFTA
Sadık SOFTA - 2 yıl Önce

Kurşunlu İlçesi'ne olduğu kadar Çankırı içinde çok önemli bir karar. İlgileri ve emeği geçenlere bir Çankırılı olarak çok çok teşekkür ediyoruz.

Serpil Kaya
Serpil Kaya - 2 yıl Önce

Kurşunlumuz için güzel bir haber.Hayırlı olmasını diliyorum. Başta değerli arkadaşım Prof.Dr Mehmet Eryılmaz olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ederim.

SIRADAKİ HABER

banner304