banner198

SUMITOMO RUBBER AKO’DA GREV KARARI

Petrol-İş Sendikası Çankırı Şube Başkanı Halil İbrahim Topçu, Sumitomo Rubber AKO Lastik Fabrikası işçileri adına 15 Haziran’da GREV kararı aldıklarını açıkladı.

SUMITOMO RUBBER AKO’DA GREV KARARI
banner145

Uzunca bir süredir devam eden maaş zammı anlaşmazlığı sonunda 1 Mayıs’ta meydanlara çıkan ve anlaşmazlık halinde GREV kararı alacakları konusunda işvereni uyaran Petrol-İş Sendikası Çankırı Şube Başkanı Halil İbrahim Topçu, Sumitomo Rubber AKO Lastik Fabrikaişçileri adına 15 Haziran’da GREV kararı aldıklarını açıkladı.

“15 Haziran tarihi için GREV kararı aldık”

Uzunca bir süredir devam eden maaş zammı anlaşmazlığı sonunda 1 Mayıs’ta meydanlara çıkan ve anlaşmazlık halinde GREV kararı alacakları konusunda işvereni uyaran Petrol-İş Sendikası Çankırı Şube Başkanı Halil İbrahim Topçu, Sumitomo Rubber AKO Lastik Fabrikası işçileri adına 15 Haziran’da GREV kararı aldıklarını açıkladı.

Petrol-iş Sendikası Şube Başkanı Halil İbrahim Topçu,

 “15 Haziran tarihi için GREV kararı aldık.” dedi.

Topçu, sözlerine şöyle devam etti:

“Sumitomo Rubber AKO Lastik Fabrikası ve Petrol-iş Sendikası ile 2100 çalışan adına yürütülen Toplu İş Sözleşmesi’nde, uzlaşma sağlanamaması üzerine 12.05.2022 tarihi itibariyle Sumitomo Rubber AKO işyerinde GREV kararı Resmi olarak ilan edilmiştir.

15 Haziran tarihi için GREV kararı aldık. Bugüne kadar taleplerimizin yerine getirilmesini bekledik ama maalesef bu olmadı. İşveren, bu sözleşmede yapacağı maaş zammını geçen seneki zamsız asgari ücret üzerinden yapmak istiyor. Bizim asıl karşı çıktığımız konu bu zaten. Bu sene aldığımız maaş üzerinden imzalamamız gereken sözleşmeyi neden geçen seneki asgari ücret üzerinden imzalayalım, bu bana çok saçma geliyor. İşverenin böyle bir teklifle karşımıza gelmesi bile çok mantıksız.

Ayrıca bazı sosyal haklarımızda da artışlar istiyoruz, işveren buna da olumsuz bakıyor. Tüm bu olumsuzluklara rağmen biz, GREV için belirlediğimiz tarihe kadar uygun şartlarda anlaşmaktan yanayız. Ancak yine de anlaşma sağlanamazsa 15 Haziran’da GREVE gidiyoruz. Bugüne kadar büyük fedakârlıklar göstererek çalıştık, fabrikayı çok güzel yerlere getirdik. Ama artık işverenin de bunu görmesini ve çalışanlarına hak ettiği maaş ile hak ettiği sosyal hakları vermesini istiyoruz. Türkiye’deki Lastik Fabrikaları arasında en az maaş alan biziz. Artık bu haksızlığa bir son verilmesini istiyoruz doğal olarak.

Lastik Emekçisinin Refah seviyesini yükseltecek, yaşanan enflasyona ezdirmeyecek bir ücret seviyesini elde edinceye kadar masada da, sahada da mücadele devam edecektir. Umudumuz ve beklentimiz anlaşmaktan yana ama şayet anlaşamazsak da GREVden kaçmayacağımızın bilinmesini istiyorum. Bu 1 aylık süreçte Talepler karşılanmaması halinde 15 Haziran sabahı GREV uygulaması başlayacaktır. Tüm Sumitomo Emekçilerine ve Çankırı halkına hayırlı uğurlu olsun.

BASKILAR BİZİ YILDIRAMAZ, GREV HAKKIMIZ ENGELLENEMEZ...

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2022, 23:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
lastik-iş
lastik-iş - 2 yıl Önce

zamanında oraya lastik is girmesin isci fazla para almasın diye o kadar işçinin işinden olmasina vesile oldun topcu. simdi dönmüş mağduru oynuyorsun. az firildak değilsin topcu. bu isciye binbir yalan dolan katakulleyle kendini sectirdin ya bu isciye o zam fazla bile. begenmeyene kapi orda hadi bakalım. zamaninda isci 100 200 liraya tamah etmeyip lastik isin arkasinda dursaydi su an maaşlari 10 binlira + sosyal haklardı. ama size petrol is gibi bir patron sendikası ve topçu gibi bi kalkışa 100 yalan sigdirabilen bir sube baskani mustehak. etme bulma dunyasi cok ahimizi aldiniz bi yerden çıkacak. size kiralık şube başkanınızla daha büyük başarısızlıklar diliyorum.

Building
Building - 2 yıl Önce

Dik dur eğilme sürece katkısı olmayanlarda arkanda başkanım .. zafer direnen emekçinin olacak..

SIRADAKİ HABER