banner198

Vali Çevik’e suikast girişiminin 24. yıl dönümü!

Çankırı tarihinin en büyük suikastının üzerinden 24 yıl geçti.

Vali Çevik’e suikast girişiminin 24. yıl dönümü!
banner145

Takvimler 5 Mart 1999 tarihini gösterdiğinde Çankırı her zaman olduğu gibi sessiz ve sakin bir güne uyanmıştı. Ancak şehrin her tarafından duyulan büyük bir patlama sesi kentte sessizliği bozmuştu. Çankırı insanı Tarihi bir güne uyandığını o zaman fark etmişti. Yasadışı TİKKO örgütü dönemin Çankırı Valisi Ayhan Çevik'e (1951-2014)  suikast düzenleyerek öldürmeye çalışmıştı. Vali Ayhan Çevik'i hedef alan saldırı, patlayıcı sesine yabancı olan kent halkı üzerinde büyük yankı uyandırdı. Hain suikast girişimi kentte uzun süre konuşulan tek konu oldu.

Tarihin tozlu raflarında yerini alan suikastta bakın o gün neler yaşanmıştı:

Tokat Valisi olarak görev yaptığı dönemde Terörün Karadeniz'e geçişini engelleyen Ayhan Çevik, TİKKO'nun "hedef” ismiydi. Terörle mücadelede yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı bu saldırıya maruz kalan Vali Çevik, TİKKO'nun ilk defa hedefi olmuyordu. Daha önce 1997 yılında Tokat Valiliği yakınına bırakılan bomba yüklü otomobil patlatılmış, Vali Çevik patlamadan kıl payı yara almadan kurtulmuştu.

23 Mart 1998 tarihinde Çankırı'ya Vali olarak atanan Ayhan Çevik saldırıdan önce aldığı ve Samsun ve Çorum'dan gönderilen mektuplar da "İlk bombadan kurtuldun, ancak ikinci bombadan kurtulamayacaksın" tehditleri alıyordu.

Böylesine kritik bir dönemde görev yapan Çankırı Valisi Ayhan Çevik, o gün Kastamonu caddesinde bulunan evinden makam aracıyla çıkmış ve her zaman olduğu gibi Vali konağının arka sokağından en kestirme şekilde 500 metre mesafe de bulunan makamına hareket etmişti.  Ancak daha önce bölgeye gelerek valinin geçiş güzergâhlarında keşif yaptıkları anlaşılan TİKKO terör örgütü militanları, bir otomobile yerleştirdikleri uzaktan kumandalı bombayı Çelik'in makam aracının geçtiği sırada patlattı. Patlamanın etkisi ile bir anada hurdaya dönen makam aracı ve etraftaki binaların cam ve çerçeveleri yerle bir olurken ortalık savaş alanına döndü.  Dört kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıda ağır yaralanan Vali Çevik ile birlikte 7 kişi yaralandı. Vali Ayhan Çevik uzun süre Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gördükten sonra taburcu olarak Valilik görevine geri döndü.

Saldırıda, o sırada kaldırımda yürüyen Fatma Dönmez ve Emrah Ersoy adlı lise öğrencileri ile patlamanın olduğu sokakta tüpçülük yapan Esnaf Alpay Evirgen ve Vali Çevik'in yakın koruması Nurettin Cinsoy hayatını kaybetti. Saldırıyı, yasadışı TİKKO örgütü üstlenmişti. Bombalı saldırı vatandaşlar üzerinde büyük şok etkisi yarattı.

Çankırı Valisi Ayhan Çevik, Kahraman Vali olarak ün yapmıştı. Vali Çevik, 23 Nisan 2012 yılında Bolu'da geçirdiği trafik kazası sonrasında ağır yaralanarak hastaneye kaldırılmış ve cihazlara bağlı olarak evinde sürdürdüğü yaşamını 7 Ağustos 2014 tarihinde Ankara’da kaybetmişti.

Haber: Ercan Şeker

Çankırı Postası

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2023, 13:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER