Çankırı Kültürünü Yaşatma Derneği, “Geçmişten Günümüze Halk Oyunları” projesi kapsamında hazırladıkları halk oyunlarını sanatseverlerle buluşturdu.

Kurşunlu halk bilimine 2 kıymetli eser kazandıran komisyon üyeleri bir arada Kurşunlu halk bilimine 2 kıymetli eser kazandıran komisyon üyeleri bir arada

Çankırı Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa Vali M. Fırat Taşolar, ve protokol üyeleri katıldı.

Çeşitli meslek gruplarında yer alan 7’den 70 yaş aralığında gönüllü kadınlardan oluşan ekipler muhteşem bir gece yaşattı.

Çalışmalarını uzun süre boyunca Halk Oyunları Federasyon hakemi Necdet Tunçkafa yönetiminde Çankırı Fenerbahçeliler Derneği salonundan sürdüren halk oyunu ekibi, Çankırı yöresine ait birbirinden güzel halk oyunlarını sundu.

Çankırı Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Serpil Özkan, “Halk oyunları pek çok uygarlık görüp geçirmiş Anadolu coğrafyasının, Anadolu mozaiğinizin, Anadolu insanının doğa ve egemenler ile çatışmasının, bolluk ve bereketi eğlence ile kutlamanın, savaşın, açlığın, kıtlığın, yasın tutulmasının kısaca binlerce yıllık Anadolu kültür birikiminin beden dili ve danslarla dile getirilmesidir.” dedi.

Özkan, “Bu haseple Çankırı Kültürünü Yaşatma Derneği olarak Geçmişten günümüze Halk oyunları projemizi Sayın Valimiz M. Fırat Taşolar Beyefendiye sunduk. Kabul gören bu projemiz il Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile koordineli şekilde yürütüldü. Çankırı Fenerbahçeliler Derneği de bize çalışmamız için yer tahsis ederek yardımcı oldu.” şeklinde konuştu.

Editör: Ercan Şeker