Ilgaz Sarı Kılçık pirincinin seri üretimi için imzalar atıldı!

Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk, TKDK ile S.S Ilgaz ve Çevre Köyleri Kalkınma Kooperatifi olarak Çeltikbaşı köyüne yapılacak Sarıkılçık Pirinci Fabrikası Protokolünü imzaladı.

Kendine has havası, doğal kaynak suları, konumu ve geçiş iklimi üzerinde bulunmasıyla coğrafi bir üretim üssü olmaya aday Ilgaz İlçesinde, ilçeye özgü Sarıkılçık Pirinci üretimi için harekete geçildi.

Yörede, Kızılırmak’ın bir kolu olan Devrez Çayı kıyısında bulunan Çeltikbaşı, Yuvasaray, Yerkuyu ve Sarmaşık Köylerinde ekimi yapılan Sarıkılçık Pirinci’nin seri üretimi için imzalar atıldı.

Ekimi yapılan bu özel pirinçle ilgili bilgiler veren Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk:

“İlçemizde bir deyiş vardır. Sarıkılçık bir kere dağın soğuğunu yiyecek. Ilgaz Dağı’ndan eriyen kar sularıyla beslenecek. Olgunlaşacak ve hazır hale gelecek. İlçemize özgü, ata tohumu olan bu pirincimiz Türkiye’de şeker oranı en düşük olan pirinç. Kendine has bir Anadolu ürünü...

Söz konusu ürünümüzü tek elde toplamak ve ekim alanlarını büyütmekle beraber, katma değer oluşturarak Ilgaz markasıyla ülkemize tanıtmak, mutfakların baş tacı yapmak ve ilçemiz istihdamına katkıda bulunmak amacıyla pirincimiz için çeltik fabrikasını hayata geçiriyoruz.

Çeltikbaşı köyümüzde yaklaşık 5000 metrekare arsa üzerinde 1000 metrekareye yakın inşaat alanında kuracağımız fabrika ile yıllık yaklaşık 700 ton pirinç üretimi yapılan yöremize önemli bir tesisi kazandıracak ve dolaylı istihdam olanağı sağlayacağız. Fabrikamızla beraber pirinç üretilen köylerimizde üretici sayısını da artıracağız. Mevcut 1380 dönümlük üretim sahasını daha da artırarak aktif ve verimli hale getirecek, yeni markamızı meydana getireceğiz.

Kuracağımız fabrikanın ilçemize hayırlı olmasını diliyor, gelişmiş bir Ilgaz için çalışmayı sürdürüyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Editör: Haber Merkezi