banner198

11. İstiklal Yolu etkinliği derbent şehitliğinde gerçekleştirildi

İstiklal Yolu etkinliği bu yıl 11. defa gerçekleştirildi.

11. İstiklal Yolu etkinliği derbent şehitliğinde gerçekleştirildi
banner145

İstiklal Yolu etkinliği bu yıl 11. defa gerçekleştirildi. Her yıl, tarihi İstiklal Yolu üzerindeki Üçoluk Jandarma Karakolu mevkiinden başlayıp Kıyısın köyünde sona eren yürüyüş şeklinde yapılan etkinlik bu yıl Covid-19 pandemisi nedeniyle alınan önlemler kapsamında Derbent Şehitliğinde gerçekleştirildi.

Etkinliklere Vali Abdullah Ayaz, Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Ilgaz Kaymakamı Osman Uğurlu, İl Emniyet Müdürü Sadettin AKSOY, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır AYÇİÇEK, Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk, STK temsilcileri, sporcular ve vatandaşlar katıldı.

İlk olarak Üçoluk Karakolu bölgesinde yürüyüş yapacak dağcı grubuyla buluşan Vali Abdullah Ayaz dağcı grubuna etkinliğe bulundukları katkıdan dolayı teşekkür ederek, “İnşallah önümüzdeki yıllarda bu etkinliği İstiklal Yoluna yakışır bir görkemle yapma imkânı buluruz” dedi.

Vali Ayaz ve beraberindekiler dağcı grubunu yürüyüş için uğurladıktan sonra Derbent Şehitliğine geçtiler. Burada düzenlenen tören saygı duruşu, saygı ateşi ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Yapılan Kur’an tilavetinden sonra konuşan Vali Ayaz, “Şanlı tarihimize altın harflerle yazılmış olan Kurtuluş mücadelecimizin önemli bir parçası olan İstiklal Yolunda sizlerle bir arada bulunmaktan o günlerin manevi havasını teneffüs etmekten duyduğum memnuniyeti ve gururu söylemek istiyorum.” İfadelerini kullandı.

Tarihimizin önemli destanlarından birisinin de Kurtuluş Savaşı olduğunu ifade eden Ayaz,  “Kurtuluş Savaşı hem cephede hem de cephe gerisinde isimli isimsiz binlerce kahramanın ortaya koymuş olduğu müthiş mücadele azim kararlılık ve cesaretin sonunda kazanıldı. Şu anda biz de aslında Kurtuluş Savaşının isimsiz kahramanlarının, bir kısmının ismini bildiğimiz kahramanların ortaya koymuş olduğu büyük bir mücadelenin yaşandığı bir alanda İstiklal Yolunda, İstiklale giden yolda büyük bir mücadelenin ortaya konduğu güzergâhta hep beraber bulunuyor, o günleri hep birlikte yâd etmeye çalışıyoruz. Bu vesile ile Kurtuluş Savaşında mücadele eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere hem cephe hem de cephe gerisinde kanlarını, canlarını ortaya koymuş olan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.” şeklinde konuştu.

İstiklal Mücadelesini Gelecek Nesillere Hakkıyla Anlatmalıyız -

“Bu topraklarda huzur ve güven içinde yaşıyorsak, bunu hem Kurtuluş Savaşında hem de Kurtuluş Savaşı sonrasında ortaya konan büyük mücadeleye borçluyuz.” Şeklinde konuşan Ayaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizlere düşen de hem İstiklal Yolunda ortaya konulmuş mücadeleyi hem de Kurtuluş Savaşı ve sonrasında ortaya konulmuş olan mücadeleyi, ruhu, cesareti, azmi, kararlılığı bizden sonraki nesillere hakkıyla anlatmak olacaktır. Mesai arkadaşlarımızla birlikte bunu, gelecek nesillere aktarma gayretimiz devam edecek.  Maalesef bu yol mevcut koşullar ve salgın sebebiyle İstiklal Yolu etkinliğimizi istediğimiz şekilde düzenleyemedik. Ama önümüzdeki yıllarda, inşallah sağlıklı günlere ulaştığımızda İstiklal Yoluna yakışır bir şekilde etkinliklerimizi düzenlemeyi hatta daha ileri noktaya taşımayı hedeflemekteyiz. Bu vesile ile vatan millet uğruna canlarını feda etmiş tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyor, hali hazırda hayatta olan gazilerimize de hayırlı sağlıklı uzun ömürler diliyorum.”

Anma töreni,  Derbent Şehitleri Anıtına çelenk bırakılması ve şehitlerimizin ruhuna edilen duanın ardından sona erdi.

petshop

Çankırı Postası

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2020, 01:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER