banner198

Ilgaz Dağı, Sanal ortamda gezilebilecek

Ilgaz Dağı Milli Parkı ,Doğa Turizmi Kapsamında DKMP Ekotaban sistemine dahil oldu

Ilgaz Dağı, Sanal ortamda gezilebilecek
banner145

Ilgaz Dağı Milli Parkı ,Doğa Turizmi Kapsamında DKMP  Ekotaban sistemine dahil oldu

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 10. Bölge Müdürlüğü Ilgaz Dağı Milli Park Müdürlüğünce, milli parkın ulusal ve uluslararası tanıtımının yapılması, ziyaretçilerin alana gelmeden de milli parka ile alakalı bilgi edinebilmeleri maksadıyla milli parkta ve yürüyüş rotalarında sanal tur çekimi gerçekleştirildi.

Ilgaz Dağı Milli Parkı, sahip olduğu doğal, rekreasyonel ve kültürel değerleri ile alana gelen ziyaretçilere yılın dört mevsimi hizmet veriyor. Özellikle alanda bulunan 15 km'lik yürüyüş rotası, doğa turizmi faaliyetleri açısından da oldukça önemli bir yer tutuyor. Yürüyüş rotaları üzerinde bulunan yağmur barınakları, yaban hayatı gözetleme kuleleri, manzara seyir noktaları, göknar ve sarıçam ormanlarının muhteşem peyzaj manzaraları, yaban hayvanları, endemik bitki türleri alanın cazibe noktalarını oluşturuyor.

Yapılan çalışma sonucunda elde edilen görüntüler ve görüntülere ait bilgiler, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce hazırlanan Doğa Turizmi Uygulaması Ekotaban Sistemi' ne entegre edilecek. Böylece doğaseverlerin, Ilgaz Dağı Milli Parkı'na yönelik fotoğraf, video, sanal tur çekimi, doğa turizmi faaliyetleri gibi bilgilere ve görüntülere Ekotaban Uygulaması üzerinden rahatlıkla ulaşabilmesi hedefleniyor.

Kaynak:Cengiz Yalçın

Çankırı Postası

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2021, 01:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner304