Ilgaz’da Kent Meydanını projesine adım adım!..

Ilgaz Belediyesi tarafından titizlikle sürdürülen Çarşı İçi Modern Kent Meydanı ve Yer altı Otoparkı projesi ilçenin çehresini değiştirmeye aday. Şu anda mevcut belediye binası ve arkasındaki birkaç yapının da kaldırılarak dahil edildiği projeyle Ilgaz’ın çehresi değişecek, çarşı içi adeta nefes alacak.

Ilgaz’a Modern Bir Kent Meydanı ve Yer altı otoparkı kazandırmak için mevcut belediye binasından vazgeçen Belediye Başkanı Mehmed Öztürk konuyla ilgili açıklamasında:

“Ilgaz’ımızda çarşı merkezi sıkışmış durumda. Halkımızın da dikkatlerinden kaçmayan bu durumun farkındayız. Bu sıkışmışlığı ortadan kaldırmak, ilçemize modern bir görünüm kazandırmak için başladığımız proje devam ediyor. Bu amaçla ilk olarak kendi belediye binamızdan vazgeçiyoruz. Bununla beraber birkaç yapı ve arsasını da kamulaştırdık. Diğer yandan geçici belediye binamız hazırlanıyor. Binamız hazırlanıp belediyemizi taşıdığımızda Modern Kent Meydanı ve Yer altı otoparkı projesine başlayacağız.

Projemizle çarşı içinde eksik olan etkinlik alanı sorununu çözüyoruz. İlçemizde sosyal ve kültürel bir etkinlik gerçekleştirmek istediğimizde alanımız yok. Çarşı içini kapatmak zorunda kalıyoruz. Bu zorunluluğu ortadan kaldırıyoruz.

Çarşı içinde diğer bir sorun da trafik sorunu... Araçların çekilebileceği alanlar kısıtlı. Projemizle, kent meydanımızın altına yer altı otoparkı inşa ederek bu sorunu da çözüyoruz. Ayrıca bu otoparkı herhangi bir afet durumunda sığınak olarak da kullanılabilecek şekilde yapıyoruz.

Şunu da ifade etmeliyim ki en önemli konumuz deprem. İlçemiz, iki fay hattının ortasında yer alıyor. Birisi Kuzey Anadolu Fay Hattı, diğeri Devrez Fay Zonu... Herhangi bir depremde çarşı merkezde bir toplanma alanımız yok. Olası bir deprem anında insanlarımızın ulaşabileceği bir meydan alanı oluşturma gayretindeyiz.

Meydan projemiz tamamlandıktan sonra yapımına başlayacağımız yeni belediye binamızı da meydanın bitimine 2 katlı olarak inşa edeceğiz.

Ilgaz’ımızın çehresini değiştirecek ve ilçemize birçok fayda sağlayacak projemizi adım adım gerçekleştirmeye devam ederken, her şeyin en iyisine layık olan vefakar Ilgaz Halkı’na saygılarımı sunuyorum.

Yakın zamanda geçirdiğimiz 6 Şubat depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, geride kalan depremzede yakınlarına başsağlığı, tedavisi devam edenlere ise acil şifalar diliyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Editör: Haber Merkezi