banner198

Çankırı ya adım dahi atmayan vekil

Çankırı dışındaki illerden Meclise girmeyi başaran Çankırılı Vekiller

Çankırı ya adım dahi atmayan vekil
banner145

ÇANKIRI POSTASI/ Çankırı dışındaki illerden Meclise girmeyi başaran Çankırılı Vekiller

 

23 Nisan 1920 tarihinde toplanan ilk kurucu meclisten günümüze Çankırı mecliste değişik sandalye sayılarıyla temsil edildi. Fakat ilk meclisten günümüze kadar Çankırı’yı Türkiye Büyük Millet Meclisinde temsil eden milletvekillerinden bazıları Çankırılı değildi. Bu milletvekilleri içinde Hüseyin Cahit Yalçın gibi seçildiği dönem ve sonrasında Çankırı’ya adım dahi atmayanlar da vardı.

 

Bir de Çankırılı olup diğer vilayetlerden milletvekili seçilen hemşerilerimiz var!

Bu hemşerilerimizden Ahmet Talat Onay Giresun’dan, Mehmet Rıfat Dolunay Niğde’den, Hamdi Çelen ve Ziya Termen Kastamonu’dan, İbrahim Refik Saydam Ağrı ve İstanbul’dan, Mehmet Hakkı Saydam Mersin’den, Talat Asal’ da “Edirne, Samsun, Zonguldak ve İzmir’den” seçilerek parlamentoya girmişlerdi.

 

Bu dönem ise Ali Ercoşkun Bolu’dan, Kadir Gökmen Öğüt İstanbul’dan, Nesrin Ulema ise İzmir’den Çankırılı olarak TBMM’ne girmeyi başaranlar Çankırılılar olarak tarihe geçtiler. TBMM’nin III, IV ve V. Yasama Dönemlerinde bir Çankırılı üst üste 3 kez Gümüşhane Milletvekili seçildi.

 

İşte o Çankırılı Mehmet Şevket Erdoğan’dı. Göğsünde Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası ve harp Madalyası taşıyan Şevket Bey Harp Okulu mezunuydu.

1182 senesinde Çerkeş’te dünyaya gelen Şevket Bey, 1964 yılında vefat etti.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2013, 16:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
gökhan
gökhan - 9 yıl Önce

Ahmet talat onay
cankiri hakkında ciltlerce kitap yazmış bir cankiri sevdalisidir.

SIRADAKİ HABER