banner198

'Halkbank'taki istifanın nedeni nepotizm mi?'

Halkbank’ın Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Cebeci'nin görevden ayrılması ile ilgili vahim iddia...

'Halkbank'taki istifanın nedeni nepotizm mi?'
banner145

 Halkbank’ın Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Cebeci'nin görevden ayrılması ile ilgili vahim iddia...

İstifa ettiği açıklanan Halkbank’ın Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Cebeci'nin akraba kayırmacılığı yüzünden Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından görevden alındığını yazan Posta'dan Candaş Tolga Işık, "Cebeci’nin 3 damadı, 2 kızı, 8 yeğeninin bankada çalıştığının ortaya çıktığını, dahası bankada Cebeci’nin yakını olduğu için işe alınan bazı isimlerin işe gelmeden maaş aldığının tespit edildiğini" yazdı.

İşte, Işık'ın o analizi:

Halkbank'taki İstifanın Nedeni Nepotizm mi?

Devletin en büyük bankalarından biri olan Halkbank’ın Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Cebeci kısa bir süre önce istifa etmişti. Cebeci’nin istifasında “sağlık nedenleri” gerekçe gösterilmişti.

Hafta sonu AK Parti kongresi için gittiğim Ankara’da bu istifayla ilgili son derece vahim bir iddia duydum. İddiaya göre Halkbank’ın Yönetim Kurulu Başkanı Cebeci istifa etmemiş, bizzat Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından görevden alınmış. Sebep: Nepotizm. Yani akraba kayırmacılığı. 

Başbakan Davutoğlu kendisine gelen bir ihbar üzerine danışmanlarına Halkbank’ta küçük bir araştırma yaptırtıyor. Gelen raporda Halkbank Yönetim Kurulu Başkanı Cebeci’nin 3 damadı, 2 kızı, 8 yeğeninin bankada çalıştığı ortaya çıkıyor. Dahası bankada Cebeci’nin yakını olduğu için işe alınan bazı isimlerin işe gelmeden maaş aldığı tespit ediliyor.

Başbakan hemen Cebeci’yi çağırtıyor ve “Ne hakla bunları işe alırsın? Başbakanlık’ta 1 tane Davutoğlu soyadlı çalışan var mı?” diye soruyor. “Derhal istifa edeceksin yoksa seni ben görevden alırım” diyor Davutoğlu. Cebeci, “Bunca yıl hizmet ettim” diye cevap verince Davutoğlu “Bunun karşılığında maaş almadın mı?” diye bağırıyor. Ve Cebeci Halkbank’taki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden istifa etmek zorunda kalıyor.

Olayı bana aktaran kaynağım son derece önemli ve güvenilir bir isim. İddialar doğruysa büyük bir skandal bu. Devletin en büyük bankalarından biri, bizzat tepesinde oturan bürokrat tarafından aile şirketine çevriliyor...

Halkbank’ın istifa eden Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Cebeci’den bu iddialara karşı gelecek cevabı aynen burada yayınlamaya hazırım. Ama esas Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan bir açıklama bekliyoruz. Cebeci gerçekten sağlık gerekçeleri nedeniyle mi istifa etti yoksa “nepotizm” yüzünden siz mi görevden aldınız?

Çankırı Postası

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2015, 03:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER