banner198

Herşey daha yeşil bir Dağören için...

Geleceğe daha yeşil bir Dağören için bugünden başlayan çalışmalara Ankara ve İstanbuldan gelen Dağörenliler çok yoğun bir iki gün geçirdiler.

Herşey daha yeşil bir Dağören için...
banner145

Geçtiğimiz günlerde Kurşunlu’ya bağlı Dağören (Meküren) köyünde dernek yönetimince organize edilen ağaçlandırma etkinliği büyük bir başarı ile gerçekleştirildi.

 

İki gün süren etkinlikler çerçevesinde başta Ankara ve İstanbul’dan köylerine gelen Dağörenliler hem hasret giderdiler hem de iköylerini ilerleyen yıllara daha yeşil olarak bırakmak amacıyla ağaçlandırma çalışmalarına katıldılar. Gün boyu süren ağaçlandırma çalışmaları Cumartesi gecesi düzenlenen yaran eğlencesi ile sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü.

 

Bu yıl yapılan etkinliklerle ilgili olarak konuşan Dağörenliler Dernek Başkanı Sadettin Gölcük bakın neler söyledi:

 

“01 Mart 2008 tarihinde dernek yönetimimizin aldığı kararlar doğrultusunda her yıl mevsimi olması itibariyle köyümüzü ağaçlandırma seferberliği başlattık. Toplumun benimsemediği hiçbir faaliyetin başarıya ulaşma şansı yoktur. Bu bilinçten hareketle köyümüzün korunabilmesiyle birlikte gelişiminin sağlanabilmesi için duyarlı ve bilinçli nesillere ihtiyaç vardır.


Amacımız köyümüzün doğal yapısını koruyarak, genç nesillere köy sevdamızı aşılayarak, tarih önünde kendimizi sorumlu hissederek daha güzel, daha yeşil bir Dagören için haydin el ele gönül gönüle ağaç dikme seferberliğine diyerek yola çıktık. Bu itibarla tüm insanımızın köyümüzde yapılan ve yapılacak bütün etkinliklerimizi takip ederek ama her türlü şartlarda bizleri yalnız bırakmadıklarını görmek bizlere büyük bir gurur verdi. Yeşillenecek köyümüzün oluşumunda, barış ve kardeşlik içerisinde birlikte katkıda bulunma hedefimiz tam anlamıyla yerini buldu..


Sözünü ettiğimiz bu amaç ve misyonumuz doğrultusunda ‘bir ağaç bir insan, bir can’ sloganı ile yola çıktık. Köy sevdalılarımızla, Ata topraklarımızda mezarlığımızı ziyaret ederek dualarla onları hiç olmazsa sıla ziyaretleri ile başlarına giderek birazcık olsun rahatlatmak  bir insani görevimizdi ve bunu da büyük bir mutlulukla yerine getirdik..

 

İşte bu anlayışla, hem de bizimde bir dikili ağacımız ve  yeşilimiz olsun diyerek mezarlığımıza dikeceğimiz ağaçlarla mevtalarımızı da yaşatmak adına, kendi ağacını kendin dik köyümüzü yeşillendirelim seferberliği için geçen yıl 29 Mart 2008 tarihinde yapmıştık. Bu yıl ise 18 Nisan 2009 Cumartesi günü başlayarak, 19 Nisan 2009 Pazar günüde devam ettirdik.. Başta yönetimimiz ve İstanbul-Ankara’dan gelen bütün köy sevdalılarımızla yaren ekibimizle güzel bir iki gün geçirdik.. Bizleri böylesi bir organizasyonda yalnız bırakmayan değerli hemşerilerime gönül dolusu şükranlarımı sunuyor gelecek organizasyonlarda yeniden birlikte olma dileğimi yinelemek istiyorum.”

 

Geniş bilgi: www.dagoren.com

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER