banner198

Ilgaz THY SkyLife Ocak 2009 sayısına kapak oldu

Türk Havayollarının aylık dergisi SkyLife son sayısında Erdal Yazıcının yazı ve fotoğraflarıyla Ilgazı kapak olarak işledi.

Ilgaz THY SkyLife Ocak 2009 sayısına kapak oldu
banner249
banner145

Türk Havayollarının aylık dergisi SkyLife son sayısında Erdal Yazıcı'nın yazı ve fotoğraflarıyla Ilgazı kapak olarak işledi.

 

SkyLife Ocak 2009 sayısında Çankırı'nın yaz ve kış turizminde önemli merkezi olan Ilgaz kapakta yer aldı.

Dergide yer alan fotoğraflardan iki tanesini bu sayfada yayımlıyoruz.

 

 

 

 

 

Fotoğraf ve Yazılar

Erdal Yazıcı

 

Doğanın koynunda kayak keyfi

 

 

 

Ilgaz

Şehirlerde kar yağışı hoşa gitse de sonuçları yorar insanı. Kar bir de kenti hazırlıksız yakalarsa maceralı ve can sıkıcı günleri de beraberinde getirir. Oysa boylu boyunca beyaza bulanmış, bozulmamış bakir doğanın kucağında yoğun kar çile değil aksine keyiftir. Ilgaz da doğası ve dokusuyla bu keyfi tattırır insana…

İstanbul'dan yola çıktığımdan beri kar yağışı hızını kesmiyor. Otoyoldan ayrılıp Samsun karayolunda ilerlerken içimi çocukça bir sevinç kaplıyor, bembeyaz karla kaplanmış tepeleri görünce. Çankırı-Kastamonu yol ayrımına geldiğimde kar kalınlığı daha da artıyor. Ilgaz'ın başı yine dumanlı; güneş ara sıra çıkıp göz kırpıyor bulutların arasından; yeni yağan taze kar bir yorgan gibi örtülmüş ormana. Zirvede bulunan Karayolları Bakımevi'ni geçip  27.kilometrede bulunan 'Ilgaz Dağı Milli Parkı' yazılı tabelayı izleyerek kayak merkezine rahatça ulaşıyorum.


900 METRELİK KAYAK PİSTİ
Ilgaz Kayak Merkezi'nde ilk günüm; Kazançal Tepesi'ne karşı kurulmuş masada doyumsuz bir kahvaltıyla başlıyor. Ardından sıkıca giyinip keşif turuna çıkıyorum. Kar temizleme araçları yolu açmaya çalışıyor. Kayak merkezini ana yola bağlayan 2 km. uzunluğundaki yolda bir süre ilerleyip orman içine sapıyorum. Kayak merkezinde telesiyej de çalışmaya başlamış; kuşbakışı Ilgaz'ın kuzey yamaçlarını izleyerek Karakeçilik Tepesi'ne çıkıyorum. 820 metre uzunluğundaki telesiyejin çalıştığı bu hatta 900 metrelik bir kayak pisti var. Bu pistin hemen batısında bulunan teleskili pistin uzunluğu ise 1500 metre. Kayak eğitmenlerinden aldığımız bilgiye göre dünya standartlarına çok yakın olan bu normal eğimli pistler, küçük slalom yarışlarına oldukça uygun.

 

Devamı için…

http://www.thy.com/tr-TR/corporate/skylife/index.aspx

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER