banner198

İstiklal Marşı, varoluş mücadelesinin manifestosudur

Memur sen İl Temsilcisi Ali Solak, İstiklal Marşının TBMM tarafından kabul edilmesinin yıl dönümü münasebetiyle basın açıklaması yayınladı.

İstiklal Marşı, varoluş mücadelesinin manifestosudur
banner145

Memur sen İl Temsilcisi Ali Solak, İstiklal Marşının TBMM tarafından kabul edilmesinin yıl dönümü münasebetiyle basın açıklaması yayınladı.

 

Ali Solak’ın basın açıklaması

 

İstiklal Marşı, bundan 91 yıl önce, TBMM'de kabul edildi. İstiklal Marşı, ebediyen var olmaktan ya da yok olmaktan birini seçmek zorunda kaldığımız zamanların destanıdır. Milletin aklında ve kalbinde yaşayan değerlerden oluşturulan İnanç Cephesi, İstiklal Marşı'nın coşkusuyla oluşturulmuş, milli mücadelede başarıya ulaşılmıştır.

 

İstiklal Marşı, imkânsız gibi görülenin başarıldığı zamanlarda yazılmış bir destandır. Bu destan, yazıldığı dönemi aşan, milletimizi oluşturan her bireyin varoluş amacını belirleyen değerlerin manzum manifestosudur. Kimliğimizin kurucu unsurlarını içinde taşıyan bir manzumedir. İdeallerimizin ve mirasımızın temellerinin ve özünün dile gelmiş halidir. Geçmişten kopmadan, geleceğe uzanan nizamın yol haritasıdır. “Uçsuz bucaksız”, “iç içe geçmiş dünyaların” simgesel anlatımıdır. Adanmışlığın ve kahramanlığın edebî ve ebedi anıtıdır.

 

İstiklal Marşı bizi anlatır. Çünkü Akif, milleti için yaşamıştır. Anlattıkları da, hayatı da milletin hayatıdır. Kendi ifadesiyle, “Onu millete hediye ettim; artık o, milletindir. Benimle alâkası kesilmiştir. Zaten o, milletin eseri, milletin malıdır.”

 

Çankırı Memur-Sen olarak, İstiklal Marşımızı, Akif'imizi ve onun ideallerini yaşamak, nice 91 yıllar yaşatmak, elbette asli sorumluluklarımızdan biridir. Bu coğrafyanın her yöresinde Akifler ve Asımlar’ın yetişmesinde, en önemli sorumluluğun bizim omuzlarımızda olduğunu bilerek, hareket edeceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın.

 

Bundan 91 yıl önce kabul edilen, Akif'in milletine hediye ettiği ve kendi eserlerinde yer vermediği İstiklal Marş’ımızın ebediyete kadar sürmesini dilerken, Akif'in diliyle, 'Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın' diyerek, milli şairimizi de rahmet ve minnetle anıyoruz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER