banner198

Korkutan yıkım saniye saniye görüntülendi

Çankırı kent merkezinde bulunan ve 1928 yılında yapımı tamamalanan Zincircioğlu Un Fabrikasının yıkım anı dakika dakika görüntülendi

Korkutan yıkım saniye saniye görüntülendi
banner145

Zincircioğlu un fabrikasının yıkım anı amatör kamera tarafından saniye saniye görüntülendi.

Çankırı kent merkezinde bulunan ve 1928 yılında yapımı tamamlanan Zincircioğlu Un Fabrikasına ait bina Cumhuriyet Mahallesi'nde kurulduğu sokağa ismini 'Fabrika Sokak' olarak veren ve zamanında şehir dışına kurulan fabrika, zamanla kentin büyümesi ile şehrin ortasında kaldı ve arsa değeri hızla yükseldi.

Fabrikanın 1980'li yılların sonunda el değiştirmesinin ardından üretim bir süre daha devam etti ve ikinci sahibi Hamit Tekin'in ölümünden sonra fabrikada üretim durdu.

Hissedarlarının anlaşamaması nedeniyle fabrikanın yıkılmasına karar verildi ve fabrika alanına iş merkezi yapılması kararlaştırıldı. Yaklaşık 15 gün önce 25 metre yüksekliğindeki fabrikanın yıkım çalışmaları başladı.

Dönemin şartlarına göre oldukça sağlam yapıldığı gözlenen fabrika binasının yıkımı yıkımcı firmaya zor anlar yaşattı. Tuğla kullanılmadan perde beton şeklinde inşa edilen binanın etrafı kepçenin sallamasına takılan kompresörle zayıflatıldı. Etrafındaki betonların kırılmasının ardından bina kalıp şeklinde parçalanmadan yere düştü.

Yere düşen binanın üst tarafının etrafında bulunan binalara zarar vermesi koruma duvarları sayesinde engellendi. Çevresindeki apartmanların güvenliği nedeniyle çok titiz yürütülen çalışmalar sonunda tamamlandı ve çevredekilerin korkulu bakışları arasında bina yerle bir edildi.[1]

Çankırı’ya modern bir eser kazandıracağız.

Yıkılan Zincircioğlu Un Fabrikasının yerine yapılacak olan inşaatın yapımını üstlenen Özcenk İnşaat sahibi Tekin Özcenk Çankırı Postasına yaptığı açıklamada; “bu alanı kapalı ve açık otoparkı bulunan, alt katı 3ooo metre kare işyeri, üst katları mesken olarak yeniden inşa edeceğiz. Yıkım çalışmalarının tamamlanmasının ardından belediyenin verdiği ruhsatlar doğrultusunda Çankırı güzel bir eser kazanmış olacak” dedi.  İnşaatı iki yılda tamamlamayı hedefleyen firma şimdiden alt katta yapılması planlanan işyerleri için Türkiye ve Dünya markası birçok alışveriş firmasının kendileriyle temasa geçtiğini belirtti.

[1] Kaynak:Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER