banner198

TOBB Çankırı’ya Fen Lisesi Yaptırıyor

TOBB, Çankırı ya 24 derslikli Fen Lisesi ve 300 kişilik öğrenci yurdu inşa edecek.

TOBB Çankırı’ya Fen Lisesi Yaptırıyor
banner145

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Çankırı'ya 24 derslikli Fen Lisesi ve 300 kişilik öğrenci yurdu inşa edecek.

TOBB’un Ankara’da ki İkiz Kuleler kabul salonunda Fen Lisesi ve öğrenci yurdu yapımına ilişkin protokol TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Çankırı Valisi Vahdettin Özcan tarafından imzalandı. Törene, Hisarcıklıoğlu ve Özcan'ın yanısıra TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, TOBB Yönetim Kurulu üyesi Arif Parmaksız, Çankırı Milletvekili İdris Şahin, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten, Çankırı Ticaret Borsası Başkanı Hüsnü Ünal katıldı.

Törende konuşan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu Çankırı kendileri için çok özel bir yere sahip olduğunu ve Çankırı denince aklına Vazgeçemeyeceğimiz değerlerimiz geldiğini belirtti. Hisarcıklıoğlu,” Çankırı denince Ülke sevgisi geliyor, milli ve manevi değerlerimiz geliyor, birlik ve beraberlikten doğan rahmet ve huzur geliyor. Çankırı'nın daha verimli kullanılması gereken büyük zenginlikleri var. Bir kere müthiş bereketli topraklara sahip. Tarım ve hayvancılık potansiyeli çok yüksek. Yetişmeyen ürün yok. Buğday, arpa, mısır, fasulye, mercimek, patates, şekerpancarı.. Sebze, meyve, bağcılık... Hayvancılık açısından da çok büyük bir potansiyele sahip. Topraklarının yüzde 35'i mera ile kaplı. Özellikle yeni teşvik yasası ile birlikte Çankırı sanayi yatırımları açısından da bölgenin en avantajlı ili haline geldi. Sadece 1,5 saat mesafedeki Ankara teşvikte 1. Bölgede iken, Çankırı 5. Bölgede. Çankırı'da müthiş potansiyel var yatırım yapmak isteyen için. Yatırımcıya müthiş avantajlar sunuyor. Çankırı bütün bu zenginlikleri kazanca dönüştürme potansiyeline sahip” dedi.

 

Çankırı'nın bir başka büyük zenginliğinin genç nüfuzu olduğuna değinen Hisarcıklıoğlu, "Nüfusun çok önemli bir kısmı 15-34 yaş aralığında. İşte bütün bu avantajların kazanca dönüşmesi için gerekli olan en önemli unsur genç nüfusun eğitimli olmasıdır. Gelecekte bizim en büyük gücümüz iyi yetişmiş gençlerimiz olacaktır. Türkiye'nin doğalgazı yok petrolü yok ama Allaha çok şükür genç bir nüfusu var. Bu genç nüfusu iyi eğitebilirsek gelecekteki en önemli dinamizmimiz olacaktır. Bu genç nüfusumuz 2023 hedeflerimizi sağlamada da en büyük katkıyı yapacaktır. TOBB olarak, iş alemi adına biz gençlerimize yatırım yapıyoruz. Gençlerimize yatırım yaptığımızın en somut göstergesi yaptığımız bu Fen Lisesi. Akıllı, zeki gençlerimizin icat çıkaran gençler olması noktasında biz her türlü katkıyı yapmak istiyoruz. Burada Çankırı'daki genç kardeşlerimiz de burada alacakları iyi eğitimle birlikte gelecekte hem Çankırı'ya hem Türkiye'ye önemli bir katma değer üreteceklerine inanıyorum" diye konuştu.

Törene katılan AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin ise bugün Çankırı için önemli bir gün olduğunu söyledi. TOBB'un yurdun her köşesine yaptığı yatırımları büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını belirten Şahin, bu tür çalışmaların gelecek nesillerin yetişmesine büyük katkı sağlayacağını ifade etti. Şahin, Türkiye'de ekonomik ve siyasi istikrar devam ettiği müddetçe sivil topum örgütlerinin bu tür yatırımlarının Anadolu'nun her yerinde yeşereceğini söyledi. Çankırı Valisi Vahdettin Özcan ise TOKİ tarafından yapılan okullar, TOBB'un yapacağı okul ile Çankırı'nın eğitim alanındaki fiziki yapılanmasını tamamlayacağını belirtti. Konuşmaların ardından imza töreni gerçekleştirildi.

Hisarcıklıoğlu Çankırılı oldu!

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'na, Belediye Meclisinde oy birliğiyle alınan karar sonrası da Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç tarafından fahri hemşeri beraati verildi. Belediye Başkanı İrfan Dinç Hisarcıklıoğlu’na teşekkür etti. Hisarcıklıoğlu Çankırı’nın Fahri Hemşerisi oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER