banner198

Türk EğitimSen İstiklal Marşımızın 90. yıl dönümü kutlama

Türk Eğitim-Sen Çankırı Şubesi İstiklâl Marşımızın kabulünün 90ıncı yıldönümünü dolayısıyla yazılı bir basın açıklamasında bulundu.

Türk EğitimSen İstiklal Marşımızın 90. yıl dönümü kutlama
banner145

Türk Eğitim-Sen Çankırı Şubesi Başkanı Nuh Yalçın İstiklâl Marşımızın kabulünün 90’ıncı yıldönümünü dolayısıyla yazılı bir basın açıklamasında bulundu.

Nuh Yalçın basın açıklaması şöyle;

Büyük şair Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklâl Marşı, 12 Mart 1921 yılında TBMM’de kabul edilmiştir. İstiklâl Marşımızın kabulünün 90’ıncı yıldönümünü kutluyoruz.

 

Üstat, İstiklâl Marşı’nın birinci dörtlüğündeki haykırışını bugün bizler daha da gür haykırmalıyız. Vatanperver şair herkesin bildiği gibi şöyle demektedir:  Ey Milletim yurdumuzun düşmanlar tarafından kuşatılmış olmasına bakarak bayrağımız için endişe etme, korkma. Çünkü bu topraklar üzerindeki en son ocak sönmeden, en son Türk bu uğurda canını vermeden bayrağımıza kimse el uzatamaz. Rengini şehitlerimizin kanından alan ve şafaklarda bir alev gibi dalgalanan bayrağımız milletimin yıldızı ve bağımsızlık sembolüdür. Gökteki yıldıza el sürülemediği gibi, milletimizin yıldızı olan bayrağıma da düşmanlar dokunamaz. O Türk Milleti’nindir ve daima öyle kalacaktır.

 

Ne yazık ki bugün geldiğimiz noktada İstiklâl Marşı üzerinde farklı politikalar oluşturulmak istendiğine tanık olmaktayız. Bilindiği gibi 18. Milli Eğitim Şûrası’nda, İstiklâl Marşı’nın okunmasının zorunlu olmaktan çıkarılması ile ilgili madde kabul edilmişti. Bunun üzerine sendikamız, gerekli girişimlerde bulunarak, ihanet maddesinin şûra kararları arasından çıkarılmasını sağlamıştı. Bu olay, İstiklâl Marşı gibi çok önemli bir değerimizin bile nasıl tartışmaya açıldığını açıkça ortaya koymaktadır.

 

Türk Eğitim-Sen olarak ülkemizin maddi ve manevi değerlerine sahip çıkacağız. Eğitim alanında hiç durmadan çalışıp ülkemizin yapı taşı olan değerleri yaşatacağız. Öğrencilerimize İstiklâl Marşımızı öğretirken sadece ezberde bırakmamalı anlamını da öğretmeliyiz. Geleceğimizin teminatı çocuklarımız İstiklâl Marşı’nın kelimelerden ibaret olmadığını; marşın içerisinde bir hayat tecrübesi olduğunu anlamalı ve ifade edebilmelidir. Şanlı bayrağımızla ve bağımsızlığımızla özdeşleşmiş İstiklâl marşımızı ülkemizin her alanında daha gür sesle dillendirmeliyiz.

 

İstiklâl Marşımızın kabulünün 90’ıncı yıldönümünü kutluyor; Millet Şairi Mehmet Akif Ersoy’u şükran ve rahmetle anıyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER