İnebolu’dan başlayan ve Ankara’ya uzanan İstiklal Yoluna bu yıl “İstiklal Sürüşü” damgasını vurdu.

Motosiklet tutkunları, Kurtuluş Savaşı'nda deniz yoluyla İnebolu Limanı'na gelen cephanenin cepheye taşındığı İstiklal Yolu'nu motosikletlerle kat etti.

İnebolu'dan Ankara'ya "İstiklal Sürüşü" etkinliği, 300 motosikletin katılımıyla gerçekleştirildi.  İstiklal Yolu ve Milli Mücadele’nin 100. Yıl dönümü anlamlı bir etkinliğe sahne oldu. İnebolu, Kastamonu, Ilgaz, Çankırı, Kalecik ve Ankara menzillerinden oluşan 344 kilometrelik tarihi İstiklal Yolu, 37 Riders Kastamonu Motosiklet Kulübü Derneği ve Çankırı Motosiklet Derneği’nin organizasyonunda, motosiklet grupları tarafından geçildi. İstiklal sürüşünde, temsili cephanenin nakli yapılarak ecdadımızın zorlu dönemi bir kez daha anıldı.

İnebolu’dan başlayarak Ankara’ya uzanan motosiklet grubu Ilgaz Derbent Şehitler Anıtı mönünde Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk tarafından karşılandı. Belediye Başkanı Mehmed Öztürk ve İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm ve Gençlik Derneği Başkanı İsmail Çam günün anlamına özgü kısa birer konuşma gerçekleştirdiler. Başkanı Öztürk’e teslim edilen temsili cephane, Çankırı motorsiklet ekibine devir edildi. Etkinlikte Derbent anıtında İstiklal Marşının ardından keşkek ikramı yapıldı.

Motor severler daha sonrasında Çankırı’ya hareket etti.  Çankırı İstiklal Yolu Parkı'nda mola veren motosiklet sürücülerine, Çankırı Vali Yardımcısı Şahin Bayhan tarafından bayrak teslim edildi. Motorcular molanın ardından Ankara’ya Anıtkabir’e doğru devam etti. Etkinlik Anıtkabir’de sona erdi.

vip
Editör: Haber Merkezi