TOBB Fen Lisesi TÜBİTAK’ta Türkiye Finaline yükseldi

TÜBİTAK 52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Ankara Bölge Finalisti olan Çankırı TOBB Fen Lisesi, Türkiye finaline katılmaya hak kazandı.

TÜBİTAK 52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Çankırı TOBB Fen Lisesi öğrencileri "Teknoloji Tasarım" dalındaki "Tip-1 Solunum Rahatsızlıkları Olan Hastalar Tarafından Kullanılan Oksijen Konsantratörlerinin Kandaki Oksijen Seviyesine Göre Otonomlaştırılması" projesi ile önemli bir başarı elde etti.

TOBB Fen Lisesi öğrencileri Can Pusat Dinçer, Hüseyin Batuhan Yeniköse, Pusat Karaman’ın danışman öğretmenleri Oktay Barut gözetiminde hazırladıkları "Teknoloji Tasarım" dalındaki proje, Türkiye finalinde yarışacak.

Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı'nca Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yazılım alanlarında Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması düzenleniyor.

Projede yer alan öğrencilerden Can Pusat Dinçer: “Annemin yaşadığı sorunlar üzerine bulduğumuz bu proje, bizlerin yetenek ve çabaları sayesinde Ankara bölge finalisti oldu. Daha sonra yapılan değerlendirmede Türkiye finallerine gitmeye hak kazandı. Bizler, bu gibi yarışmalarda sorunları efektif yoldan çözmeyi öğrendik ve öğrenmeye de devam edeceğiz. Şehrimizi ve okulumuzu, bu yarışmada temsil etmekten gurur duyuyoruz. Proje aşamaları süresince başta İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze, okul idaremize ve danışman öğretmenimize teşekkür ediyoruz." dedi.

Editör: Haber Merkezi