Çankırı’da 1934 yılında başlayan ve 4 yıl sonra durdurulan “Tenezzüh (Gezinti) Treni” seferleri, 90 yıl sonra “Turistik Tuz Ekspresi” adıyla yeniden seferlere başladı.

Çankırı kültür turizminde Turistik Tuz ekspresi ile atağa kalktı. 1935’li yıllarda tenezzüh treni adı verilen trenlerle yerli turistler Çankırı’ya geliyordu.  90 yıl aranın ardından turistik tren seferleri yeniden canlandırıldı.

Sabah 07.50’de Ankara Gar’ından hareket eden ilk ekspres treni, Saat 11.00'da Çankırı'da törenle karşılandı. Çankırı Yaren ekibi gösterisi ile karşılanan misafirler daha sonra turun ilk durağı olan Yeraltı Tuz Şehrine hareket etti.  Yer altı tuz şehri turistlerin ilgi odağı oldu. Anadolu Selçuklu döneminde inşa edilen Cemalettin Ferruh Darül Hadisini gezen ziyaretçiler Çankırı Mevlevi hanesinde ney ziyafeti çekti.

Çankırı’nın doğal ve kültürel güzelliklerinin fazla bilinmediğini ifade eden Çankırı Konfederasyonu Başkanı Kaptan Mustafa Can, Çankırı’yı tanıtma yolunda bir ekip olarak hareket ettiklerini söyledi. Çankırı’nın ilk turistik tuz treniyle şehre gelen konuklar, Çankırı Postası TV mikrofonlarına konuştu.

Çankırı'da tarihi hamam restore edilmeyi bekliyor Çankırı'da tarihi hamam restore edilmeyi bekliyor

Turistik Tuz Ekspresi her hafta cumartesi günü Ankara’dan Çankırı’ya seferlerine devam edecek.

Editör: Ercan Şeker